Zapominalska kotka Mog

poniedziałek 28 lutego 2022
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
„Zapominalska kotka Mog” to klasyka brytyjskiej literatury dla dzieci, którą w Polsce zna zaledwie garstka czytelników. Wydawnictwo Mamania postanowiło to zmienić, a my sprawdzamy czy opowieść z lat ’70 XX wieku wciąż zachwyca małych czytelników.

Judith Kerr, to nieżyjąca już autorka książek dla dzieci, która zdobyła serca brytyjskich czytelników m.in. serią o przygodach zapominalskiej kotki imieniem Mog. W języku polskim dostępny jest jedynie jeden tytuł jej autorstwa, ale liczymy, że wydawnictwo Mamania pozwoli nam wkrótce cieszyć się wszystkimi przygodami uroczej kotki.

Czy klasyka się starzeje?

Kotka Mog żyje w świecie, którego współczesne dzieci nie znają. Okazuje się jednak, że dziecięcy świat wcale tak wiele się nie zmienił. W całej opowieści może jedynie zaskoczyć wygląd telewizora oraz złodziej kradnący z domu… łyżeczki. Poza tym historia jest jak najbardziej aktualna! Kotka Mog jest zapominalska i z tego powodu nieustannie wpada w kłopoty. Rodzice głośno na nią narzekają powtarzając przy każdej kociej wpadce „Utrapienie z tym kotem!”. Co ciekawe, na wzdychaniu rodziców konsekwencje się kończą. Nikt nie każe kotki, a dzieci Państwa Thomasów uwielbiają swojego pupila. Mimo 50 lat od powstania książki, miłość do zwierzaków nie zmieniła się ani trochę.

Na scenę wchodzi złodziej!

Znacie przedszkolaka, który oprze się opowieści o bohaterskim zwierzaku-łobuziaku i rabusiu? My nie! Choć Mog to kotka szalenie nieroztropna i zapominalska, to cechy te nie przeszkodziły jej w zaalarmowaniu rodziny, gdy w domu myszkował złodziej. Bohaterska kotka zostaje odznaczona medalem i wszystko dobrze się kończy. Historię uzupełniają odautorskie ilustracje w stylu, którego próżno szukać w dzisiejszych książkowych nowościach. Zdecydowanie mają swój urok.

„Zapominalska kotka Mog” to prosta i krótka opowieść, idealna dla młodszych przedszkolaków. Zachwyciła mojego sześciolatka i myślę, że może być fajną propozycją do samodzielnego czytania przez początkujących czytelników. My z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy jej przygód.

Kategoria: Recenzje książek