Majówka 2023. Gdzie się wybrać? Jak ją spędzić?

piątek 14 kwietnia 2023
fot. mat. Agnieszka Mróz/silesiadzieci.pl

Relaks na łonie natury i beztroska zabawa

Gdzie można wybrać się na spacer, pojeździć na rowerku, hulajnodze i znaleźć fajny plac zabaw? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które są w otoczeniu drzew, z dala od zgiełku miasta i są bezpłatne. Jest w czym wybierać.

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by miło, rodzinnie i ciekawie spędzić czas w majówkę.

W gabinecie krzywych zwierciadeł

Nasze zestawienie zaczniemy od Park w Reptach. To świetne połączenie spaceru, szaleństw na rowerku i zabawy dla dzieci. Można tu spacerować szeroką, asfaltową alejką lub przemieszczać się mniejszymi bocznymi drogami. Nie jest to typowy park miejski, znajdziecie tu mnóstwo roślin, zwierząt i malowniczą Dolinę Dramy. Niedaleko kompleksu Salezjańskiego mieści się Park Nauki. W nim najmłodsi mogą przekonać się, jak działa świat iluzji, zegar słoneczny, kołyska Newtona, film animowany czy zagrać w memory. Kawałek dalej (obok Centrum Rehabilitacji) powstał nowy rodzinny plac zabaw z labiryntem, zjeżdżalniami, hamakiem i drewnianym torem przeszkód. Śmiechu dostarczą krzywe zwierciadła, a mali muzykanci zagrają na cymbałkach lub bębenkach. Obok ośrodka mieści się również siłownia pod chmurką z piłkarzykami. Park Repecki znajduje się w Tarnowskich Górach.

Zielona edukacja, muzyka i kręciołki

Drugą propozycją jest Siewierz. W tym małym miasteczku znajdziecie ruiny zamku, urokliwy ryneczek i super dwa place zabaw. Pierwszy z nich mieści się w Parku Miejskim (przy ul. Żwirki i Wigury). Powierzchnia parku nie jest duża, ale oferuje wiele ciekawych atrakcji: centralny plac zabaw z pagórkami, drabinkami, urządzeniami sprawnościowymi, pajęczyną, huśtawką i kręciołkami. Furorę robi metalowa zjeżdżalnia usytuowana na największym wzniesieniu. Następną atrakcją jest muzyczny plac zabaw, gdzie poeksperymentujemy z dźwiękami. Wśród instrumentów znajdziecie: ksylofon, kolorowe bębenki, cymbałki. A całą wyprawę możecie zakończyć na ścieżce edukacyjnej. Tu dzieci mogą biegać zielonym labiryntem, tropić ślady zwierząt, odbyć lekcję dendrologii czy rozwiązywać leśne zagadki. Drugi plac zabaw znajdziecie koło ruin zamku. Tu tematem przewodnim są morskie podróże.

Plac zabaw inspirowany naturą

Kolejny fantastyczny plac zabaw inspirowany naturą znajdziecie w okolicy stawu Rzęsa w Siemianowicach Śląskich. Na wejściu do parku powitają Was duże i małe stwory sprzed miliona lat. Największy z dinozaurów ma 4,5 metra długości. Tuż obok znajdziecie plac zabaw, który podzielono na dwie części: dla maluchów i dla starszych dzieci. Oba łączy „wieża drzewo”, z której można podziwiać okolicę. Najmłodsi w swojej części placu zabaw znajdą huśtawkę „kwiat paproci”, „ptaka w locie”, „żabę” ze zjeżdżalnią i mostkiem oraz „szuwary”, w których można bawić się wodą. Na starsze dzieci czeka zabawa na „źdźbłach trawy” składających się z małej wieży, ścieżek, lin oraz „bocian" z licznymi mostkami i zjeżdżalniami. Jest też huśtawka tzw. bocianie gniazdo. Plac zabaw wykonany jest z drewna. W okolicy znajdują się liczne ławki, jak również toaleta. Do tego malownicze otoczenie, staw, las, ścieżki rowerowe, plaża i tężnia – to idealna propozycja na rodziny spacer, a nawet kilkugodzinną wycieczkę.

Góra wielu możliwości

Pewniakiem jest również Księża Góra w Radzionkowie. Choć plac zabaw lata świetności ma już za sobą, to nadal jest niemałą atrakcją. Dzieci do pokonania mają tor przeszkód zawieszony pomiędzy drzewami. Przygodę rozpoczynają wchodząc po schodkach lub wybierając drewnianą ściankę wspinaczkową. Tor ogrodzony jest siatką. Do przejścia są różnego rodzaju kładki, na każdym etapie można odpocząć w drewnianym domku. Zabawę kończy zjazd ze zjeżdżalni. Trudność przejścia zależy od sprawności dziecka. Poniżej linii drzew znajdziemy plac zabaw z huśtawkami, konikami i zjeżdżalniami, a w piaskownicy - ogólnodostępne zabawki. Możecie również odwiedzić grotę notozaura Radzia, wyjść na szczyt góry (357 m n.p.m) lub odwiedzać pobliski Śląski Ogród Botaniczny.

Więcej pomysłów na majówkę znajdziecie tutaj.

Strony

Kategoria: Aktywna rekreacja

Zobacz także

Fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl

Rozpoczynacie swoją górską przygodę, a może szukacie pomysłu na wycieczkę? Gdzie najlepiej zabrać malucha, a gdzie starszaka? Najbliżej Śląska i Zagłębia znajdziecie Beskidy. Przygotowaliśmy zestawienie kilku najciekawszych, naszym zdaniem, sprawdzonych tras.  

Beskidzkie trasy z małym dzieckiem