Wakacje - czas na letni trening mózgu Twojego dziecka!

czwartek 12 lipca 2018

Wykorzystaj otoczenie

Aby ćwiczyć pamięć, wystarczy rozejrzeć się bacznie wokół siebie. Podczas codziennych porządków, gotowania czy niedzielnego spaceru, możemy poprosić dziecko o zapamiętanie ciągu słów, które najpierw musi ułożyć w historyjkę. I tak np. podczas spaceru może to być historia, w której pies sąsiada jedzie na rowerze na pocztę, później kupuje bułki w pobliskiej piekarni, spotyka sąsiadkę z dziećmi i idą wspólnie pobawić się w piaskownicy. W ten sposób dziecko zapamiętuje kolejne punkty wycieczki: pies, rower, poczta, piekarnia, sąsiadka, piaskownica itp.

Ten sposób zapamiętywania nazywamy Łańcuchową Metodą Skojarzeń. Dzięki takiej metodzie, łatwiej nam zapamiętać słowa pozornie ze sobą nie związane. Przekładając metodę na rzeczywistość szkolną można zapamiętać np. elementy układu oddechowego człowieka, planety lub rodzaje tundry.

Strony

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także


Zaskakiwały, wzruszały i fascynowały, czasem też bawiły do łez - takie były najlepsze książki dla dzieci wydane w 2017 roku. Poznajcie nasze subiektywne zestawienie tych najciekawszych. To był fantastyczny rok dla młodych czytelników!

 

Top 10 – najciekawsze książki dla dzieci 2017 roku