Drewniane marionetki, lalki żyworękie, kukły, lalki-figury – znani i lubiani bohaterowie przedstawień teatralnych, są teraz na wyciągnięcie ręki. Wystawa „Lalki” spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Kiedy: - 15 lipca 2021 - 16 sierpnia 2021
W piątek nastąpi otwarcie wystawy twórczości Alego Bunscha - najwybitniejszego scenografa w powojennym teatrze polskim, którego prace są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Przewidziano także cykl warsztatów dla dzieci, na których poznają podstawy animacji lalek.
Kiedy: - 18 września 2020 - 3 stycznia 2021
Najnowsza ekspozycja Muzeum Domków dla Lalek prezentuje (tym razem on-line) zachwycający zbiór zabawek produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. To dla obecnych rodziców i dziadków wzruszająca podróż do dzieciństwa.
Zamiast modnej torebki czy małego pieska – wózek inwalidzki, kule i protezy. Zamiast idealnej sylwetki – blizny po operacjach. Zamiast bezdusznego plastiku – lalki tworzone z głębi i potrzeby serca. Pracownia Ignatow Repaint Dolls to dla lalek prawdziwa sala operacyjna – to tutaj przechodzą zabiegi upodabniające je do ich przyszłych właścicieli.
Wystawa „W świecie lalek” to spotkanie z największymi gwiazdami śląskich scen teatralnych. Marionetki, kukły, pacynki, muppety zabiorą Was do magicznego, pełnego emocji świata. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty lalkarskie i plastyczne.
Kiedy: - 5 marca 2020 - 20 marca 2020
Szmaciane, drewniane, ceramiczne, z liści, a nawet z kamienia – lalki z całego świata zaskoczą Was bogactwem strojów i egzotyką. Na wystawie znajdziecie około 250 lalek m.in. z Anglii, Norwegii, Japonii, Brazylii, Kuby czy też USA.
Kiedy: - 3 lutego 2020 - 29 marca 2020
Bohaterów najpiękniejszych baśni i magicznych historii spotkacie na niezwykłej wystawie „Ożywić nieożywione – świat lalek teatralnych”. Dzięki niej dowiecie się m.in. czym różnią się od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki czy mupety. Wstęp wolny.
Kiedy: - 12 grudnia 2019 - 3 stycznia 2020
W pokoju dziecięcym zalega mnóstwo zabawek, których właściciel nie chce się pozbyć? Zachętą będzie wizja zasilenia skarbonki. Na giełdzie zabawek używanych dzieci pod opieką dorosłych będą mogły sprzedawać, wymieniać lub kupować książki, zabawki, gry czy też ubranka.
To okazja do zobaczenia z bliska lalek, rekwizytów, elementów dekoracji, które tworzą magię teatru, emocje i niepowtarzalne wspomnienia. Dorośli przeniosą się w podróż sentymentalną do czasów młodości i przedstawień oglądanych w tamtych latach.
Kiedy: - 15 lipca 2019 - 9 sierpnia 2019
Teatr „Ateneum” po raz kolejny udostępnia lalki i elementy dekoracji ze swoich zbiorów. Na wystawie będzie można zobaczyć postacie z bajek pt. „Śpiąca Królewna”, „Daleka podróż Andersena”, „Podróże Gullivera” i wiele innych.
Kiedy: - 10 lipca 2018 - 10 sierpnia 2018
Lalka - dla wielu z nas symbol dzieciństwa i synonim dobrej zabawy. Teraz możemy cofnąć się w czasie i pokazać dzieciom, że lalki to nie tylko postacie znane z dzisiejszych sklepowych półek - zmieniały się przez lata tworząc ciekawy zapis historii świata. Niektóre jej etapy znaleźć można na wystawie „Lalka – mała przyjaciółka”.
Kiedy: - 14 kwietnia 2018 - 10 czerwca 2018
W świecie zalewających nasz rynek produktów z Chin, plastikowych, nieprecyzyjnie wykonanych zabawek, te, oferowane przez sklep Plac Francuski to prawdziwe perełki. Na dodatek dziecko może przyczynić się do ich powstania i spersonalizować swoją wymarzoną zabawkę.
Melisa, Adrianna, Teofil, Alan... Jedne noworodki śpią, inne patrzą ciekawie wciąż podpuchniętymi po porodzie oczkami. Pyzate policzki, długie rzęsy, delikatne żyłki, prześwitujące przez cieniutką skórę - wszystko jest jak u prawdziwych niemowląt…