Pracownia Twórczego Rozwoju Maminka zaprasza dzieci na warsztaty szycia lalek. Podczas zajęć każdy uczestnik stworzy sobie taką szmaciankę, o jakiej marzy.
- 31 marca 2016
Jak wygląda życie teatralnych lalek? Jak się z nimi pracuje i czym różnią się od zwykłych lalek-zabawek? W jaki sposób aktorzy grają lalkami? Te i inne okołoteatralne zagadnienia zostaną poruszone na najbliższym spotkaniu Klubu Zielone Żyrafy.
Pracownia Twórczego Rozwoju Maminka zaprasza dzieci na warsztaty szycia lalek. Podczas zajęć każdy uczestnik stworzy sobie taką szmaciankę, o jakiej marzy.
Lalka bibliotekarka, elfka z "Władcy Pierścieni", Dorotka z Krainy Oz i Alicja z Krainy Czarów to tylko kilka z niezwykłych lalek jakie można oglądać w żorskiej bibliotece.
To tytuł cyklu spotkań, które odbędą się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Lalka, pozornie błahy przedmiot, poprzez swój ubiór, otaczające przedmioty (wózek, domek dla lalek) zdradza nam estetykę kolejnych dekad minionego stulecia.
Często uważa się, że teatr lalkowy to „młodsza siostra prawdziwego teatru”. Ten rodzaj sztuki ma jednak długą tradycję, a w wielu krajach lalkarze cieszą się ogromnym poważaniem. Teatralne lalki to coś więcej niż zabawki. Będzie się można o tym przekonać w Muzeum Historii Katowic.
Są zrobione ze skóry, drewna i trzciny jak na przykład afrykański Duch Wody. Jest wśród nich unikalna lalka nagrobna z Kuby, magiczne lalki z Indonezji oraz lalki wykonane przez Indian z Meksyku. O tych lalkach można mówić godzinami, ale lepiej je zobaczyć.
Żakieciki z podszewkami zapinane na zatrzaski lub haftki, filcowe kapelusiki, a nawet ręcznie wykonana biżuteria - w tych strojach dla lalek liczy się każdy detal. Tę niezwykłą kolekcję będzie można oglądać w Centrum Sztuki - Zamku Sieleckim.
Strony |