Co zrobić gdy dziecko nie chce dorosnąć, bawi się zabawkami dla maluszków i najlepiej czuje się w towarzystwie dzieci dużo młodszych od siebie? Z prośbą o radę psychologa zwróciła się do nas pani Małgorzata z Chorzowa:
psycholog radzi
Ostatnio było głośno o grze „Niebieski wieloryb” i pierwszych w Polsce ofiarach tej niebezpiecznej „zabawy”. W jaki sposób chronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci wirtualnej rozrywki, czy ostrzec czy milczeć, żeby nie wywoływać efektu podsycania ciekawości? Nasza specjalistka, psycholog Iwona Hildebrandt odpowiada.
Pani Marzena z Mikołowa pisze: "Od wielu lat posiadamy psa. Jest on właściwie członkiem rodziny. Niestety, ma już swoje lata i ciężko choruje. Obawiam się, że przyjdzie czas, gdy będziemy zmuszeni go uśpić lub on po prostu umrze. Nie wiem jak przygotować na to moją pięcioletnią córkę.
Pani Ewa z Chorzowa pisze: Staram się świadomie wychowywać dzieci i w wolnym czasie czytam artykuły dotyczące wychowania i rodzicielstwa. Ostatnio czytałam, że dzieci nie powinno się chwalić, bo „zabija to ich wewnętrzną motywację”.
Rozwód jest stresującym wydarzeniem zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Na dorosłych spada dodatkowo odpowiedzialność za sposób przedstawienia tego faktu swoim pociechom, tak, aby nie straciły do nich szacunku, nie wyzbyły się wiary w miłość, potrafiły w przyszłości kochać.
Dziecko, do prawidłowego rozwoju, potrzebuje bezwarunkowej akceptacji, okazywania miłości, stałego rytmu dnia. Dlaczego to takie ważne i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i warunki do rozwoju? – radzi Sylwia Błach, psycholog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju Strefa Bytu.
Mijają tygodnie, a nasza pociecha wciąż ma łzy przy rozstaniach. Co robić? Czy krótki "urlop" od przedszkola to dobry pomysł na uspokojenie emocji malucha? Jak przygotować przyszłoroczne pierwszaki i przedszkolaki do nowej rzeczywistości? O tym wszystkim, z naszą ekspertką Iwoną Hildebrandt, rozmawiał Adam Giza w programie Familook TVS