Koniec lata to dobry moment, aby pomyśleć o czystym powietrzu. Co to jest smog, jak oszczędzać energię, jak uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania? Na te i inne pytania znajdzie odpowiedź podczas Dni Energii. Dzieciaki ucieszy kino rowerowe, warsztaty upcyklingowe czy też elektryczne pojazdy off-roadowe.
W królestwie księcia Apsika pojawiła się wstrętna choroba – katar. Okazuje się, że odpowiedzialny za niego jest pewien wstrętny potwór – a dokładnie smog. Czy dzielne Rycerki pomogą księciu? Tego dowiecie się podczas przedstawienia w Teatrze Gry i Ludzie.
Dziś z powodu prognozowanej bardzo złej jakości powietrza, kierowcy posiadający ze sobą dowód rejestracyjny oraz osoba towarzysząca mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską na terenie Metropolii.
Czyste powietrze – tego będą domagać się dzieci niosąc transparenty w barwnym pochodzie. Najmłodsi wezmą też udział w wystąpieniach artystycznych i naukowych. Spotkają się z naukowcami z UŚ oraz byłym korespondentem ds. środowiska The Times of London. Na koniec obejrzą dwujęzyczny spektakl pt. „Mały Książę”.
Odpady, zanieczyszczone powietrze - to problem nas wszystkich. Na warsztatach zobaczycie, jak można wykorzystać ponownie surowce tworząc unikatowe maski. Projekt realizowany jest w ramach Szczytu Klimatycznego – COP 24.
Legendę o Smoku Wawelskim zna każdy, jednak tym razem Kraków zaatakuje inny znacznie groźniejszy potwór. Na Niedzielnym Poranku Teatralnym najmłodsi i ich rodzice będą mieli okazje zobaczyć spektakl z ekologicznym przesłaniem.
Chcąc chronić dzieci przed negatywnym wpływem smogu, władze kolejnych miast zaopatrują żłobki i przedszkola w oczyszczacze powietrza. Tymczasem ekspert, który zarabia na promocji tych urządzeń, przestrzega, że na zakupie oczyszczaczy do takich placówek zyskują politycy, producenci i dystrybutorzy. Tracą dzieci, które są tylko pozornie bezpieczne.
Zielone wagony, w nich żywe rośliny i odgłosy lasu – tak prezentuje się tramwaj linii 11. To element ważnej akcji „Mogę #zatrzymaćsmog” i jednocześnie duża frajda dla podróżujących.
Wszyscy wiemy, że smog - choć teraz nieco w ukryciu - wróci ze zdwojoną siłą w kolejnym sezonie grzewczym. Ale jest coś, co możemy zrobić, by zawalczyć o jakość powietrza w naszym otoczeniu. Jedną z opcji jest udział w biciu Zielonego Rekordu Polski.
Smog to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. To męczące i groźne dla zdrowia zjawisko jest już tak popularne, że stało się nawet tematem przedstawienia teatralnego. Przed Wami dzielny Apsik i groźny, smogowy potwór.
Katowicki Alarm Smogowy walczy o czystsze powietrze w sercu naszego regionu. Wśród wielu zadań podejmowanych przez stowarzyszenie, na szczególną uwagę zasługuje wypożyczalnia czujników zanieczyszczenia powietrza.
Kolejnym miastem w województwie śląskim, które zaopatrzyło się w czujniki badające jakość powietrza - są Tychy. Pierwszych 10 czujników zamontowano we wrześniu ubiegłego roku, teraz dołączą do nich następne. Do 10 stycznia mają być uruchomione.
Zagłębiowski Alarm Smogowy wyposażył ponad 120 żłobków i przedszkoli w regionie w tablice do monitorowania jakości powietrza. Teraz społecznicy proszą samorządy o zakup oczyszczaczy powietrza dla każdej z placówek.