Poszukaj czasu i odwiedź Mobilne Planetarium

czwartek 12 maja 2022
Kiedy: 
  • sobota 14 maja 2022
Gdzie: Gliwice
W Noc Muzeów nadszedł czas, aby poznać czas. Przemierzycie ziemię i niebo, zobaczycie piękne zegary, odwiedzicie odległe galaktyki i skonstruujecie swój własny czasomierz. Zobaczcie szczegóły.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum w Gliwicach odbędzie się pod hasłem „Między czasem a zegarem”. Tematyka nawiązuje do aktualnej wystawy w Willi Caro „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”.

Mobilne Planetarium dla dzieci

Poszukując czasu i jego sekretów najmłodsi przemierzą ziemię i niebo. W wędrówce, aż na skraj Wszechświata pomoże im wyjątkowa atrakcja – Mobilne Planetarium (w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14). Podczas astronomicznych seansów dzieci odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnej konstelacji.

Olśniewające czasomierze

W Willi Caro będzie można spotkać się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Publiczność weźmie udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Dzieciaki zbudują własny czasomierz lub namalują swój znak zodiaku. Dla najmłodszych przygotowano warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu”.

Zegar słoneczny i warsztaty

Ci, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce mogą przyjść pod wieżę Radiostacji. Tu członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy. W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.

Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja od godz. 17-24. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod numerem tel. 783560006. Dokładny plan wydarzenia znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia