Miasteczko edukacyjne i wyjątkowy plac zabaw

czwartek 15 września 2022
  • fot. mat. prasowe
    fot. mat. prasowe
Kiedy: 
  • piątek 16 września 2022
Gdzie: Tychy
Strefa Gier Podwórkowych, Ciszy, Eko, Bezpieczeństwa i Edukacji. A w nich wiele atrakcji, m.in. tor przeszkód, który będzie można pokonać w narko- lub alkogoglach, bus „Gramy w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów czy przystanek z ciekawostkami o ptakach.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i pilotażowego projektu „Szkolna ulica”, promującego ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych.

Wyłączony ruch

W piątek 16 września od godz. 9.30 do 14.30 wyłączona zostanie z ruchu część ul. Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w Tychach. - Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół. Realizujemy go razem ze społecznościami szkolnymi poprzez poprawiający bezpieczeństwo ruchu projekt pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły” – mówi Hanna Skoczylas-zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. Zarówno ulica, jak i plac przy szkole przemieni się w przestrzeń do zabawy i edukacji na świeżym powietrzu.

Tematyczne strefy i dawne zabawy

- Teren zostanie podzielony na tematyczne strefy, takie jak Strefa Gier Podwórkowych, Strefa Ciszy, Strefa Eko, Strefa Bezpieczeństwa, Strefa Edukacji i Kawiarenka. Będzie można wziąć udział w popularnych grach m.in. berek z bazami, gra w klasy, twister chodzony, skakanie na skakance, skakanie w „gumę”, hula hop, zabawa z chustą Klanzy czy przeciąganie liny. Na najmłodszych będą także czekały materiały przeznaczone do rysowania na asfalcie, a ze względu na obecność w szkole uczniów z niepełnosprawnościami, także kreda w spray'u oraz uchwyty dla dzieci poruszających się na wózku, umożliwiające korzystanie z atrakcji – mówi Magdalena Łuka – naczelnik wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą w UM Tychy. 

Narko- lub alkogogle i kolorowy bus

W Strefie Ciszy dzieci będą mogły posłuchać książek czytanych przez Tyszaki. Na wydarzeniu pojawi się bus „Gramy w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów, a na przystanku będzie można dowiedzieć się ciekawostek o ptakach. Odbędą się także pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznych zachowań. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach zorganizuje stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym dostępne będą materiały dotyczące podstawowych zasad higieny, wad postawy, zdrowego stylu życia czy szkodliwości używania środków zastępczych. Obok stoiska dla zainteresowanych dostępny będzie tor przeszkód, który można będzie pokonać przy użyciu alko- i narkogogli. W Strefie Bezpieczeństwa swoje stoiska będą miały także Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Miejska Policji w Tychach, a Tyski Zakład Usług Komunalnych sprawi, by ulica stała się bardziej zielona.

Przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego odcinka ul. Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7.30-8.15 i 14.45-15.30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.

Miasteczko edukacyjne wraz z wszystkimi atrakcjami stanie przy Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Czarnieckiego 22) w Tychach w sobotę 16 września w godz. 9.30-14.30. Więcej informacji znajdziecie na stronie UM Tychy

Kategoria: Wydarzenia