Zrób sobie „Długą przerwę”

piątek 4 listopada 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Patronat silesiadzieci.pl
Kiedy: 
  • sobota 19 listopada 2022 - piątek 30 grudnia 2022
Gdzie: Bytom
To wystawa adresowana do najmłodszych i nie tylko, której towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów. Czekają na Was m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania.

Od 19 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu można zwiedzać wystawę „Długa przerwa”. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Odpoczynek i czas dla siebie

Czy wiecie, że słowo „szkoła” wywodzi się od łacińskiego terminu oznaczającego odpoczynek, czas wolny, bezczynność? Współczesna edukacja szkolna w żadnym wypadku nie kojarzy się z tymi słowami. Dzieci są przemęczone, nauczyciele sfrustrowani, a rodzice mają dość. Atmosfera ta nie sprzyja uczeniu się ani budowaniu relacji międzyludzkich. Wystawa „Długa przerwa” odwołuje się do tego źródłosłowu, kontynuując refleksję nad wizją szkoły marzeń rozpoczętą w ramach projektu warsztatowego „Nic nie wiem, wszystko czuję”. - Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.

Bezpieczna przestrzeń

„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku. Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń służąca integracji, międzypokoleniowej i międzynarodowej. Na odwiedzających czekają m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania.

Warsztaty dla szkół, rodzin i młodzieży

„Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży. Podczas warsztatów uczestnicy będą m.in. zastanawiać się czy szkoła może być komfortową przestrzenią i eksplorować muzykę jako narzędzie porozumienia ponad granicami języków narodowych. Zajęcia poprowadzą m.in. kuratorka wystawy Katarzyna Kalina, edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska, producent muzyki elektronicznej i założyciel labelu Proto Tapes Maciej Baranowski.

Wystawa będzie czynna od 19 listopada do 30 grudnia w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26). Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na stronie www.kronika.org.pl.

Kategoria: Wydarzenia