Święto kina domowego w Katowicach

wtorek 15 listopada 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 19 listopada 2022
Gdzie: Katowice
Podróż przez Europę śladem unikatowych archiwaliów filmowych, amatorskie materiały filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkanie z psem-podróżnikiem – tak zapowiada się tegoroczna edycja Home Movie Day.

19 listopada w Kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się kolejna odsłona Home Movie Day – święta kina domowego, które każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych (8 mm, super 8mm i 16 mm) w różnych zakątkach świata.

Sentymentalne podróże

Ideą wydarzenia jest zachowywanie filmów z domowych zbiorów, stanowiących bezcenne świadectwo czasów, ale także zebranie okruchów indywidualnych wspomnień, które uruchamiają się dzięki obrazom sprzed lat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest podróżowanie. Na dużym ekranie widzowie zobaczą filmy pokazujące zarówno podróże po naszym kraju, jak i te zagraniczne.

Rodzinne wspomnienia i Europa z dawnych lat

Kluczowym punktem będzie projekcja amatorskich materiałów filmowych, udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Filmy pokazane zostaną o godz. 16 i komentowane będą przez autorów, bohaterów filmów lub członków ich rodzin. O godz. 18 odbędzie się pokaz archiwalnych filmów amatorskich prezentujących podróże po Europie. Zestaw przygotowało Narodowe Archiwum Filmowe z Pragi. Przed seansem odbędzie się spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszczyk i Łukaszem Lewickim oraz ich czworonożną przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga”. Goście opowiedzą o amatorskim filmowaniu podróży, badaniu rdzennych kultur oraz o fascynacji surowością życia w naturze. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz ich autorskiego filmu „Nasza Arktyka”.

Warsztaty dla najmłodszych kinomanów

Podczas Home Movie Day tradycyjnie nie zabraknie wydarzeń dla dzieci. O godz. 15 w Galerii przed seansem odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dobra robota! Tajemnice rzemiosła filmowego”, który przybliża najmłodszym tajniki zanikających zawodów filmowych. Tym razem uczestnicy warsztatów poznają pracę konserwatorki taśmy filmowej. Będą też mogli zwiedzić magazyny Filmoteki Śląskiej, a na pamiątkę każdy wykona zakładkę z taśmy filmowej. Warsztatom będzie towarzyszył pokaz filmu „Zima w parku”. Obowiązują zapisy do 18 listopada (do godz. 21) pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila należy podać imiona i nazwiska opiekuna i dziecka oraz nazwy i termin wydarzenia. Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

Home Movie Day odbędzie się 19 listopada w godz. 15-20 w Kinie Kosmos. Bilety w cenie 10 zł – warsztaty dla dzieci, 8 zł – przegląd filmów domowych archiwów, projekcja filmu „Z Pragi do Havlíčkův Brod” można kupić online. Więcej informacji znajdziecie na stronie Kina Kosmos i na filmowa.net.

Kategoria: Wydarzenia