Słomiany pająk na szczęście

piątek 18 listopada 2022
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 19 listopada 2022
Gdzie: Gliwice
Na zajęcia z twórczynią ludową z Małopolski wykonacie tradycyjne, świąteczne pająki ze słomy. Kiedyś wierzono, że chronią dom i przynoszą szczęście. Udział w zajęciach kosztuje symboliczną złotówkę.

W Muzeum w Gliwicach rozpoczyna się cykl warsztatów bożonarodzeniowych. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy wykonają tradycyjne, świąteczne pająki ze złomy z Anną Koblak – twórczynią ludową z Małopolski. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci z opiekunami, młodzieży i dorosłych.

Świąteczne ozdoby z dawnych lat

Pająki to dekoracje wykonywane ze słomy, papieru i bibuły, które zdobiły wnętrza wiejskich chat od połowy XVIII wieku. Wisiały w izbie głównej pod sufitem, a swoim kształtem nawiązywały do ozdobnych dworskich czy kościelnych żyrandoli. Zawieszane na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, według ludowych wierzeń pająki miały chronić dom i jego mieszkańców od złego i chorób, a przynosić szczęście, dobrobyt oraz obfite plony.

Warsztaty odbędą się 19 listopada o godz. 11, 13 i 15 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w Gliwicach. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na zajęcia pod numerem telefonu: 783560006. Koszt – 1 zł od osoby. Informację znajdziecie na stronie Muzeum

Kategoria: Wydarzenia