Wielkie święto nauki na Śląsku
- sobota 3 grudnia 2022 - poniedziałek 5 grudnia 2022
Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Festiwal rozpocznie się już 3 grudnia o godz. 19 w Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie. Uczestnicy gali wybiorą się w kosmiczną podróż, pełną muzyki, słów, gestów i oczywiście nauki. 4-5 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na odwiedzających będą czekać liczne atrakcje, warsztaty, wykłady, stanowiska eksperymentalne czy też pokazy naukowe. Tegoroczna edycja Festiwalu będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024.
Programowanie, slime i lekcje ekologii
Blisko 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, blisko tysiąc aktywności, spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty na 17 scenach m.in. rodzinnej. Mali naukowcy będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach. Budowa rakiety kosmicznej, świat bezkręgowców bez tajemnic, judo, nauka programowania, sensoryczne warsztaty śnieżne i wiele innych. Do tego quiz wiedzy z Tomaszem Rożkiem, muzyczne spektakle, wykłady bajkowo-naukowe, animacje. Naprawdę jest w czym wybierać. Na niektóre zajęcia obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Niezwykli goście i naukowy zawrót głowy
Podczas festiwalu będzie można spotkać niezwykłe osobowości ze świata nauki. Kevin Warwick, Greg Foot, Daniel Tammet, Jon Chase – to tylko kilku z zaproszonych gości. Na odwiedzający czeka mnóstwo ciekawostek ze świata nauki. W strefie medycyny i zdrowia poznają tajemnice ludzkiego ciała, w strefie techniki robotyczne pojazdy, roboty – zwierzęta, a także robota sprzątającego. Dokładny program ŚFN znajdziecie tutaj.
Festiwal odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Rozpocznie się 3 grudnia w Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie. 4-5 grudnia wydarzenia ŚFN odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (Plac Sławika i Antalla 1). Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Niektóre aktywności festiwalowe wymagają wcześniejszej rejestracji. Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.