Piękne szopki na wystawie

poniedziałek 12 grudnia 2022
  • fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
    fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
  • fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
    fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
  • fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
    fot. mat. archiwum Fb Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku
Kiedy: 
  • poniedziałek 28 listopada 2022 - wtorek 31 stycznia 2023
Gdzie: Rybnik
Szopki bożonarodzeniowe z różnych stron świata przyjechały do Rybnika. Na wystawie znajdziecie eksponaty z Boliwii, Peru, Ghany, Etiopii czy też Madagaskaru. W soboty i niedziele wstęp jest bezpłatny.

Zwyczaj tworzenia stajenek kultywowany jest praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. Dzięki temu na wystawie w Muzeum w Rybniku można podziwiać ciekawe i oryginalne wytwory współczesnej sztuki powstałej w Boliwii, Ekwadorze, Argentynie, Togo, Ghanie, Zambii, Republice Południowej Afryki, Madagaskarze, Kenii i Demokratycznej Republice Kongo. Szopki stworzone zostały z niezwykłą pasją, starannością,  z wykorzystaniem lokalnego tworzywa i wzornictwa oraz często materiałów recyklingowych. Uwagę zwracają te wyrzeźbione w orzechach, umiejscowione w skorupie kokosa, tykwie czy powstałe z liści kukurydzy. Najczęściej są to realizacje miniaturowe pod postacią szopki ze żłóbkiem, figurkami Maryi i Józefa, pasterzy, królów czy zwierząt. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Muzeum Miejskiego w Żorach. Całość uzupełnia bogata kolekcja kartek świątecznych z Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

Oryginalne szopki można zobaczyć w Muzeum im.o.Emila Drobnego w Rybniku (Rynek 18). W tygodniu bilety wstępu do Muzeum są w cenie: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy. W soboty i niedziele wstęp jest bezpłatny. Muzeum jest czynne od wtorku do czwartku w godz. 9-15, w piątki w godz. 9-18 i w weekend w godz. 10-16. Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach zegarowych. Wystawa będzie można podziwiać do 31 stycznia. Informację o wystawie znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Ferie w woj. śląskim rozpoczynają się 16 stycznia. Jeżeli nie macie pomysłów jak je spędzić - skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Wśród nich m.in. nauka jazdy na łyżwach, pobyt w Beskidach, półkolonie na trampolinach, brazylijskie, kulinarne, a także ferie z Mikołajem Kopernikiem czy Kapitanem Nemo.

Ferie 2023. Jak je spędzić? Mamy kilka świetnych propozycji