Szopka, która zachwyca dzieci i dorosłych

czwartek 22 grudnia 2022
  • fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach
    fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach
Kiedy: 
  • niedziela 25 grudnia 2022 - czwartek 2 lutego 2023
Gdzie: Katowice
Jedną z największych szopek w Europie znajdziecie w Panewnikach. Ma 18 metrów wysokości i 15 metrów szerokości. W stajence znajduje się blisko 120 figur. Dodatkowo możecie zobaczyć ruchomy oraz żywy żłobek.

Szopka w Bazylice w Panewnikach w okresie Świąt Bożego Narodzenia co roku cieszy się dużą popularnością. A wszystko za sprawą imponujących rozmiarów, co czyni ją jedną z największych szopek ołtarzowych w Europie. Do jej budowy wykorzystuje się blisko 120 figur z różnych materiałów, jak drewno, gips, czy też masa żywiczna. Najstarsze (pastuszek i kobieta z dzbanem) mogą liczyć nawet 130 lat. W centralnym punkcie żłobka znajduje się mały Jezus z rodziną. Scenografię szopki tworzy wiele detali m.in. zwierzęta, wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, ogniska, domki,choinki, mech leśny, setki żarówek. Od 1996 r. głównym budowniczym żłóbka jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka, któremu pomaga liczna grupa wolontariuszy i braci franciszkanów.

Ruchomy i żywy żłobek

Dodatkową atrakcją jest ruchoma szopka (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Tu duże poruszające się postacie na pewno na niejednym dziecku zrobią wrażenie. W tym samym miejscu można również zobaczyć szopki z całego świata. Z kolei w ogrodzie klasztornym znajduje się żywa szopka, a w niej alpaki, kucyk, oślica, kaczki, bażanty i wiele innych zwierząt. Najmłodszym spodoba się również choinka interaktywna. Wystarczy wrzucić pieniążek, a rozświetli się kolorami i zagra kolędy.

Godziny otwarcia

Ruchomą i żywą szopkę można odwiedzać od 25 grudnia do 8 stycznia codziennie w godz. 9-19, a od 9 stycznia do 2 lutego od poniedziałku do soboty w godz. 9-18 oraz w niedziele w godz. 9-19. Żłobek w bazylice można zobaczyć od poniedziałku do soboty w godz. 6-19, w niedziele i uroczystości w godz. 5.30-20.45.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w Katowicach-Panewnikach przy ulicy Panewnickiej 76. Informacje o szopce znajdziecie na stronie parafii oraz na Fb.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Ferie w woj. śląskim rozpoczynają się 16 stycznia. Jeżeli nie macie pomysłów jak je spędzić - skorzystajcie z naszych podpowiedzi. Wśród nich m.in. nauka jazdy na łyżwach, pobyt w Beskidach, półkolonie na trampolinach, brazylijskie, kulinarne, a także ferie z Mikołajem Kopernikiem czy Kapitanem Nemo.

Ferie 2023. Jak je spędzić? Mamy kilka świetnych propozycji