Kreatywna zabawa w Drejdel klubie

czwartek 19 stycznia 2023
  • fot. archiwum zdjęć FB Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach
    fot. archiwum zdjęć FB Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach
Kiedy: 
  • niedziela 22 stycznia 2023
Gdzie: Gliwice
Drejdel, to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka. W tym klubie reguły są proste wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w warsztatach.

Gra w drejdla polega na pomnażaniu słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Każda z czterech ścian zabawki jest ozdobiona jedną literą hebrajskiego alfabetu. Są to:nun (נ), gimel (ג), he (ה) i pe (פ), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja po („Stał się tu wielki cud”). Jak gra się w drejdla dzieciaki przekonają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Kreatywna niedziela

Reguły Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka. 22 stycznia na zajęciach młodsze dzieciaki (3-6 lat) policzą dni tygodnia i dowiedzą się, kiedy wypada dzień 7 - odpoczynku i co to jest Szabat. Nieco starsi (7-12 lat) poznają kalendarz żydowski i stworzą własne koło czasu.

Najbliższe warsztaty Drejdel klubu odbędą się w niedzielę 22 stycznia o godz. 11 dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz o godz. 13 dla dzieci w wieku 7-12 lat w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14) w Gliwicach. Koszt to 1 zł od osoby. Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub tel. 605362594. Informację znajdziecie na stronie Muzeum w Gliwicach.

Kategoria: Wydarzenia