Dobra zabawa z kulturą żydowską

czwartek 9 lutego 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • niedziela 12 lutego 2023
Gdzie: Gliwice
Kreatywne warsztaty w Drejdel klubie to zabawa dla dzieci, z mnóstwem plastycznych działań, dzięki którym najmłodsi mogą poznać życie i kulturę Żydów. Na najbliższych zajęciach powstaną mezuzy.

Drejdel to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka. Zasadą gry jest pomnażanie słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Jak gra się w drejdla dzieciaki przekonają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Tajemnicze pudełko

Reguły Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka. 12 lutego na zajęciach młodsze dzieciaki (3-6 lat) dowiedzą się co to jest mezuza. Następnie z plasteliny stworzą własne tajemnicze pudełka. Nieco starsi (7-12 lat) porozmawiają o przedmiotach, które mogą powiedzieć wiele o życiu Żydów, o ich codziennej pracy, obowiązkach, sposobach spędzania wolnego czasu. Są to typowe przedmioty świata żydowskiego, tzw. Judaika. Trzeba będzie odgadnąć, do czego może służyć Jad, besaminka czy mezuza. Każdy z uczestników wykona własny, wybrany przez siebie przedmiot.

Warsztaty Drejdel klubu odbędą się w niedzielę 12 lutego o godz. 11 dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz o godz. 12.30 dla dzieci w wieku 7-12 lat w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14) w Gliwicach. Koszt to 1 zł od osoby. Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub tel. 605362594. Informację znajdziecie na stronie Muzeum w Gliwicach.

Kategoria: Wydarzenia