Najpiękniejsze pisanki na wystawie

czwartek 16 marca 2023
  • fot. archiwum zdjęć FB Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
    fot. archiwum zdjęć FB Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • niedziela 19 marca 2023 - niedziela 30 kwietnia 2023
Gdzie: Bytom
Wystawa „Górnośląskie kroszonki” ponownie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. A na niej prawdziwe małe arcydzieła. Fantazyjne wzory, kolorowe kwiaty, zwierzęta – takich pisanek jeszcze nie widzieliście.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, cieszący się wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział około 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy – ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane będą na wystawie.

Różne techniki zdobienia

Sposobów zdobienia wielkanocnych jajek jest wiele. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim wzory. „Pisanki” okleja się także rdzeniem sitowia, słomką bądź trawi kwasem. Pojawiają się też innowacje – jaja dekorowane techniką decoupage czy delikatne ażury.

Małe arcydzieła sztuki

Każdego roku uczestnicy konkursu zdumiewają precyzją wykonanych kroszonek, ale i różnorodnością pojawiających się na nich deseni i motywów – od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Ekspozycję będzie można oglądać od 19 marca do 30 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Wojciecha Korfantego 34 ). Cena biletów to: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy. Informację o wystawie znajdziecie na stronie muzeum.

Kategoria: Wydarzenia