Wielkanoc w Skansenie

piątek 24 marca 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • niedziela 2 kwietnia 2023
Gdzie: Chorzów
Warsztaty tworzenia palm, zdobienia jajek, poszukiwanie drobnych prezentów od zajączka, liczne przedstawienia obrzędowe oraz jarmark z gastronomią i rzemiosłem – to wszystko znajdziecie w chorzowskim skansenie.

Wydarzenie otwiera cykl imprez plenerowych w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” nawiązujących do obrzędowości dorocznej związanej z kalendarzem. Rozpocznie się od Niedzieli Palmowej, która będzie okazją do stworzenia tradycyjnej palmy.

Chodzenie z kurem, szukanie zajączka i inne atrakcje

W programie znajdą się liczne inscenizacje zapominanych zwyczajów i obrzędów wielkanocnych m.in. wodzenia Judosza, pochody Śmiergusów czy chodzenia z kurem. Nie zabraknie także znanych wszystkim tradycji – szukania zajączka wielkanocnego (godz. 12.15), konkurs na najpiękniejszą palmę. Najmłodszym spodoba się karmienie królików, gdzie również będą ukryte niespodzianki od zajączka. Chętni w zorganizowanych grupach pod opieką pracownika Muzeum będą mogli nakarmić zwierzęta marchewką (obowiązują limity wejść). Niezależnie od pogody, w salach i wnętrzach chałup odbędą się warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych oraz zdobienia jajek metodą batiku.

Dobre jedzenie i rzemiosło

Wielkanoc w skansenie to także jarmark. Na spragnionych świątecznych smakołyków czekać będą we wnętrzach chałup członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne, a także food trucków.

Impreza odbędzie się 2 kwietnia w godz. 12-16 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25). Bilety są w cenie 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, 1 zł – specjalny można zakupić online. Dokładny program wydarzenia znajdziecie na stronie skansenu.

Kategoria: Wydarzenia