Malowanie akrylami i 4 tajemnicze pytania

wtorek 11 kwietnia 2023
  • fot. archiwum zdjęć FB Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach
    fot. archiwum zdjęć FB Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach
Kiedy: 
  • niedziela 16 kwietnia 2023
Gdzie: Gliwice
Kwiecień to czas świąt: katolickiej Wielkanocy i żydowskiego Pesach. W Drejdel klubie dzieciaki przekonają się w czym są podobne, a co je od siebie różni. Nie zabraknie plastycznych działań.

Drejdel to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka. Zasadą gry jest pomnażanie słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Jak gra się w drejdla dzieciaki przekonają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. 

Talerz sederowy malowany farbami

Reguły Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka. 16 kwietnia dzieciaki wezmą udział w zajęciach „Ma Nisztana – czym ta wyjątkowa noc różni się od innych?”. Młodsze grupy (dzieci w wieku 3-6 lat) w trakcie malowania farbami akrylowymi talerzy sederowych poznają 4 tajemnicze pytania. Dowiedzą się czym katolicka Wielkanoc różni się od żydowskiego Pesach. Nieco starsi (7-12 lat) przeprowadzą własne śledztwo w wykryciu chamecu. Odszyfrują, co kryje się pod tajemniczymi pojęciami bejcy, charosetu, chazaretu czy karpasu oraz stworzą własny talerz sederowy.

Warsztaty Drejdel klubu odbędą się w niedzielę 16 kwietnia o godz. 11 dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz o godz. 12.30 dla dzieci w wieku 7-12 lat w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14) w Gliwicach. Koszt to 1 zł od osoby. Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub tel. 605362594. Informację znajdziecie na stronie Muzeum w Gliwicach.

Kategoria: Wydarzenia