Odlotowe atrakcje dla małych i dużych

środa 10 maja 2023
  • fot. mat. prasowe UM Gliwice
    fot. mat. prasowe UM Gliwice
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 13 maja 2023 - niedziela 14 maja 2023
Gdzie: Gliwice
„Noce pod skrzydłami” to pokazy lotnicze, zabytkowe szybowce, wojskowe śmigłowce, rekonstrukcja lotu balonem pierwszego Polaka, koncerty i wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.

Lotnisko Aeroklubu Gliwickiego otwiera się dla mieszkańców i turystów. „Noce pod skrzydłami” to dwa dni pełne wrażeń.

Sobota z zabytkowymi szybowcami

Imprezę rozpocznie pokaz modeli latających na uwięzi (w godz. 11-12.30) na torze modelarskim Aeroklubu Gliwickiego. Na godzinę 13.30 organizatorzy zaplanowali przeloty, pokazy i prezentacje. Na lotnisku będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe szybowce oraz samoloty uczelni lotniczych. Tego dnia odbędzie się również rekonstrukcja lotu balonem pierwszego Polaka z 14 maja 1790 roku. O godz. 18. hrabia Jan Potocki wraz ze swoim małym białym psem i wiernym sługą Turkiem Ibrahimem przejedzie przez ulice miasta zabytkowym powozem, a potem prosto z płyty lotniska wzbije się w niebo balonem. Wieczorem impreza przeniesie się do hangaru, gdzie m.in. będzie można posłuchać koncertu (godz. 20) orkiestry Em Band z Jaworzna. Dzień zakończy seans filmu z 1941 roku „Niebezpieczne światło księżyca”.

Niedzielne popołudnie z wojskiem

Niedziela na lotnisku (godz. 16) rozpocznie się pokazami i prezentacją śmigłowców, wojsk specjalnych czy powietrzno-desantowych. Dzień zwieńczy koncert (godz. 20) w wykonaniu Józefa Skrzeka – wybitnego polskiego multiinstrumentalisty, wokalisty i kompozytora, który od wielu lat występuje w Planetarium Śląskim, łącząc muzykę elektroniczną z projekcjami nieba.

Impreza „Noce pod skrzydłami” odbędzie się 13 maja w godz. 11-22.30 oraz 14 maja w godz. 15.30-22.30 na terenie lotniska Areoklubu Gliwickiego. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Dokładny program wydarzenia znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia