Startuje Festiwal Millennium Docs Against Gravity

czwartek 11 maja 2023
 • fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Fantastic Machine"
  fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Fantastic Machine"
 • fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Pieśni wielorybów"
  fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Pieśni wielorybów"
 • fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Sowieckie przystanki autobusowe”
  fot. mat. prasowe IF Silesia Film, „Sowieckie przystanki autobusowe”
 • fot. mat. prasowe IF Silesia Film
  fot. mat. prasowe IF Silesia Film
Kiedy: 
 • piątek 12 maja 2023 - niedziela 21 maja 2023
Gdzie: Katowice
Na miłośników kina dokumentalnego w katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film czeka 10 dni emocji: 41 najciekawszych tytułów filmowych z całego świata, 20 wydarzeń specjalnych oraz dwa konkursy.

W piątek, 12 maja w katowickim Kinie Światowid rusza piąta śląska edycja największego festiwalu filmowego w Polsce: Millennium Docs Against Gravity. To niepowtarzalna okazja, by premierowo zobaczyć najciekawsze i najlepsze filmy dokumentalne z największych międzynarodowych festiwali filmowych – jak nagrodzone Złotą Palmą w Wenecji „Całe to piękno i krew”.

Najciekawsze filmy dokumentalne

Na widzów czeka ponad 40 najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata. Nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, poruszających emocje, skłaniających do myślenia i działania. W programie śląskiej edycji znajdziemy dokumenty o tematyce społecznej, ekologii i przyrodzie m.in. „Pieśni wielorybów”, filmy o architekturze, jak „Sowieckie przystanki autobusowe”, o sztuce, literaturze i muzyce m.in. „Apolonia, Apolonia”. Dużo miejsca będzie poświęcone kinu i audiowizualności. Organizatorzy opowiedzą o wielkich osobowościach świata filmu: Jane Campion, fascynacjach Davida Lyncha czy Alfredzie Hitchcocku.

Werner Herzog na otwarcie

Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu już w piątek, 12 maja o godz.19 w Kinie Światowid. Tegorocznym filmem otwarcia jest biograficzny dokument „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” Thomasa von Steinaeckera poświęcony jednemu z najwybitniejszych żyjących twórców filmowych, wizjonerowi kina dokumentalnego i reżyserowi niezapomnianych fabuł jak „Nosferatu-wampir”, „Stroszek” czy „Operacja Świt”.

Najlepszy film wybiorą widzowie

W Katowicach już po raz czwarty najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego powalczy aż 12 filmów. Po raz pierwszy zostanie przyznana również Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka. Tu o nagrodę powalczy 6 filmów dokumentalnych. O tym, który film otrzyma wyróżnienie, zdecyduje Jury Konkursowe.

Warsztaty, prelekcje i wydarzenia towarzyszące

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko doskonałe kino dokumentalne, ale również spotkania z twórcami i wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom, poszerzające ich kontekst i angażujące widzów w tematy bliskie idei festiwalu oraz budujące festiwalową społeczność miłośników filmowego dokumentu. W tym roku będzie to łącznie 20 spotkań, warsztatów, prelekcji i wydarzeń.

Więcej o wydarzeniach towarzyszących i programie festiwalu na stronie Kina Światowid oraz na silesiafilm.com.

Kategoria: Wydarzenia