Zostań archeologiem na jeden dzień

poniedziałek 12 czerwca 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Kiedy: 
  • sobota 17 czerwca 2023 - niedziela 18 czerwca 2023
Gdzie: Bytom
W ramach Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Górnośląskim weźmiecie udział w wykopaliskach archeologicznych, poznacie niesamowity świat wikingów i podstawowe węzły żeglarskie.

Sobota (17 czerwca) w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu to warsztaty i wykopaliska dla dzieci - „Niesamowity świat wikingów” (godz. 12.30) oraz prelekcja „Po nitce do kłębka, czyli archeologia o wikingach”. Na zajęciach najmłodsi zapoznają się z typami wikińskich statków, podstawowymi rodzajami węzłów żeglarskich, zasadami posługiwania się kompasem oraz ze znanymi stanowiskami archeologicznymi z reliktami okrętów. Następnie samodzielnie wytną i skleją model drakkara oraz figurkę wikinga. Ponadto podczas wykopalisk poznają metodologię badań archeologicznych. Będą eksplorować obiekty, zabezpieczać i dokumentować znaleziska. Spróbują też zinterpretować wyniki. Z kolei w niedzielę (18 czerwca godz. 14.30) „Wikiński ślad”. Uczestnicy zobaczą zbiory muzeum, do których należy kilka zabytków wczesnośredniowiecznych, pochodzących prawdopodobnie ze Skandynawii. To m.in. topory i zdobione strzemię.

Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Górnośląskim odbędą się 17 i 18 czerwca. Warsztaty i prelekcja odbędą się przy ul. Wojciecha Korfantego 34, a niedzielne spotkanie w głównej siedzibie na pl. Jana III Sobieskiego 2. Na warsztaty i wykopaliska dla dzieci obowiązują zapisy w Dziale Edukacji pod numerem telefonu 32 281 82 94, w. 127. Wstęp na zajęcia kosztuje 14 zł, na prelekcję 1 zł, a na niedzielne spotkanie 2 zł. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Muzeum.

Kategoria: Wydarzenia