Dziecięca sztuka pełna ekspresji i kolorów

czwartek 13 lipca 2023
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Patronat silesiadzieci.pl
Kiedy: 
  • sobota 15 lipca 2023 - sobota 30 września 2023
Gdzie: Katowice
„Wspólnota przyjaźni i informelu” to wystawa dla dzieci i dorosłych. Zobaczycie abstrakcje na dużych formatach, pełne barw, zabawy zachęcającej do samodzielnych poszukiwań malarskich. Wstęp wolny.

W Galerii Ściana Sztuki Dziecka można podziwiać prace dzieci, które powstały podczas akcji Lato w Mieście 2023 w ramach projektu Future Artist - wspólnota sztuki.

Informel na Śląsku

W 1964 roku z inicjatywy Zygfryda Dudzika powstała w Katowicach grupa artystyczna: ARKAT (Artyści Katowiccy). W jej składzie znaleźli się m.in. Stanisław Hochuł, Andrzej S. Kowalski, Zygmunt Lis, Zenon Moskwa, Igor Neubauer, Roman Nowotarski, Roman Nyga, Ludwik Poniewiera. Artyści z ARKAT-u zorganizowali dziesięć wystaw grupowych, trzy edycje Katowickich Spotkań Twórców i Teoretyków Sztuki (1968, 1969, 1970) oraz stworzyli niezależną Galerię Śląską (od 1968 – Galeria Katowice). Ich działalność rezonowała na cały kraj. Znakiem rozpoznawczym grupy było tworzenie obrazów często na wielkich formatach między innymi techniką informel.

Dziecięca przygoda ze sztuką

Na wystawie znalazły się informele stworzone przez uczestników letnich warsztatów. Powstały ekspresyjne prace pełne kolorów i form. Abstrakcje zrealizowano na dużych formatach płótna, papieru i foli. Odbiorcy będą mogli oglądać ferie barw, zabawę zachęcającą do samodzielnych poszukiwań malarskich. Ta efemeryczna, zaskakująca wystawa została premierowo pokazana w formie akcji miejskiej w przestrzeni Katowic.

Wystawę „Wspólnota przyjaźni i informelu” możecie zobaczyć od 15 lipca do 30 września w Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (pl. Sejmu Śląskiego 2). Wstęp wolny. Wystawa jest objęta patronatem portalu SilesiaDzieci.pl. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria: Wydarzenia