Zbliża się wyjątkowy kosmiczny spektakl

środa 9 sierpnia 2023
  • W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada największe nasilenie roju meteoroidów zwanych Perseidami (fot. mat. pexels)
    W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada największe nasilenie roju meteoroidów zwanych Perseidami (fot. mat. pexels)
  • 8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd to również dodatkowe atrakcje (fot. mat. organizatora)
    8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd to również dodatkowe atrakcje (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 12 sierpnia 2023
Największe nasilenie „deszczu meteorów” przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. W naszym regionie miejscem, które sprawdzi się do obserwacji Perseidów jest m.in. Kopiec Wyzwolenia. Z tej okazji przygotowano dodatkowe atrakcje.

Jeżeli pogoda dopisze, tej nocy na niebie będzie można zaobserwować nawet 50-80 „spadających gwiazd” w ciągu godziny. Do ich obserwacji nie trzeba specjalnych teleskopów czy lornetek. Wystarczy położyć się na kocu w miejscu, które nie jest „zanieczyszczone” światłem i podziwiać spektakl. Idealnie sprawdzi się Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który oddalony jest od zabudowań.

Perseidy i atrakcje

Wydarzenie to nie tylko wypatrywanie spadających gwiazd. Będzie można skorzystać z mobilnego planetarium, posłuchać astronomicznego wykładu Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego w Chorzowie, zobaczyć wystawę astrofotografika Bartosza Wojczyńskiego czy też pokazy taneczne. Dodatkowo wokół Kopca będzie dostępna strefa gastronomiczna. Chętni będą mogli wziąć udział w ciekawych konkursach.

8. Piekarska Noc Spadających Gwiazd odbędzie się w sobotnią noc 12 sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia. Sart o godz. 20. Wstęp wolny. W przypadku złych warunków atmosferycznych (braku przejrzystości nieba) wydarzenie zostanie przeniesione na dzień kolejny czyli niedzielę 13 sierpnia. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą koców i latarek. Tego dnia będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu. Szczegóły dostępne na stronie miasta.

Kategoria: Wydarzenia