Wystawa Body Worlds powraca na Śląsk!

środa 30 sierpnia 2023
 • Wystawę Body Worlds można oglądać od 2 września do 3 grudnia w Katowicach (fot. mat. organizatora)
  Wystawę Body Worlds można oglądać od 2 września do 3 grudnia w Katowicach (fot. mat. organizatora)
 • Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację (fot. mat. organizatora)
  Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację (fot. mat. organizatora)
 • To okazja do zobaczenia ludzkiej anatomii (fot. mat. organizatora)
  To okazja do zobaczenia ludzkiej anatomii (fot. mat. organizatora)
 • Wszystkie eksponaty są prawdziwe (fot. mat. organizatora)
  Wszystkie eksponaty są prawdziwe (fot. mat. organizatora)
 • Wystawa będzie dostępna w Katowicach tylko przez 3 miesiące (fot. mat. organizatora)
  Wystawa będzie dostępna w Katowicach tylko przez 3 miesiące (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
 • niedziela 3 września 2023 - niedziela 3 grudnia 2023
Gdzie: Katowice
Najliczniej odwiedzana i najbardziej kontrowersyjna wystawa świata po 6 latach powraca do Katowic w nowej odsłonie. Widzowie będą mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele od poczęcia, aż po jesień życia. Wystawa będzie dostępna tylko przez 3 miesiące.

Wystawę Body Worlds autorstwa dr. Gunthera von Hagensa będzie można oglądać od 2 września do 3 grudnia w Katowicach. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Ta liczba sprawia, że wyróżnia się w historii anatomii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów. Zachwyca widzów już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Kontrowersyjna wystawa oczami dziecka

Przed 6 laty w Katowicach prezentowana była wystawa Body Worlds z cyklu Vital, która inspirowała do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwiła odwiedzającym odkrycie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Czy oglądanie spreparowanych ludzkich zwłok to rozrywka dla każdego? Czy jest to miejsce dla dziecka? My odwiedziliśmy poprzednią edycję wystawy i potwierdzamy -  jak najbardziej tak. Więcej informacji o zwiedzaniu z dzieckiem znajdziecie w naszym artykule.

Cykl życia i 160 prawdziwych eksponatów

W tym roku widzowie zobaczą wystawę Body Worlds z cyklu The Cycle of Life. Zwiedzający będą mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa zaprezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwoli odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdą się na wystawie, a będzie ich ponad 160, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Plastynacja - niezwykła metoda konserwacji

Sukces wystawy opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa - metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Dzięki niej mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając widzom możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. 

Co takie przyciąga miliony zwiedzających?

Kurator dr. Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy stwierdza, iż kluczem do sukcesu Body Worlds jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych: - Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy - wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny - mówi. 

Tajemnice ludzkiego ciała

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy Body Worlds sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Uznanie na całym świecie

Sukces wystawy potwierdza również uznanie gwiazd światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in. Demi Moore, Andre Agassi, Tina Turner, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie Body Worlds rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda - Casino Royale.

Wystawę Body Worlds będzie można oglądać od 2 września do 3 grudnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach (ul. Oswobodzenia 1). Bilety już od 40 zł można zakupić na stronie www.bodyworlds.pl

Obserwujcie nasz dział konkursy. Niebawem będzie można wygrać bilety na tę wystawę.

Kategoria: Wydarzenia

Zobacz także

Body Worlds to wystawy, które budzą kontrowersje na całym świecie (fot. Ewelina Zielińska)

Słyszeliście już o budzącej kontrowersje na całym świecie wystawie Body Worlds Vital? Co zrobić, gdy dziecko widząc plakat prosi by na nią pójść? Czy oglądanie spreparowanych ludzkich zwłok to rozrywka dla każdego i czy naprawdę można się tam czegoś nauczyć? Postanowiliśmy to sprawdzić osobiście!

Body Worlds - kontrowersyjna wystawa oczami dziecka