Śladem dinozaurów w Muzeum Górnośląskim

środa 11 października 2023
  • Wystawie towarzyszą ciekawe warsztaty dla uczniów (fot. mat. organizatora)
    Wystawie towarzyszą ciekawe warsztaty dla uczniów (fot. mat. organizatora)
  • Na wystawie znalazły się eksponaty liczące nawet 2,5 miliarda lat (fot. mat. organizatora)
    Na wystawie znalazły się eksponaty liczące nawet 2,5 miliarda lat (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • piątek 22 września 2023 - niedziela 23 czerwca 2024
Gdzie: Bytom
Wystawie „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” towarzyszą ciekawe warsztaty, wykłady czy oprowadzania, które pomogą bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat. Jest w czym wybierać – zerknijcie.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” oraz liczne atrakcje jej towarzyszące.

Historia życia na Ziemi

Wystawa prezentuje dzieje Ziemi od pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu do końca epoki dinozaurów. To również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania wielkich gadów, a dominacji ssaków. Zwiedzający przekonają się, że ewolucja to proces złożony, podatny na przypadki i naznaczony wydarzeniami, które całkowicie zmieniały bieg dziejów. Historia ta opowiedziana jest za pomocą eksponatów liczących nawet 2,5 miliarda lat i uzupełniona rekonstrukcjami i wielkoformatowymi wizualizacjami cyfrowymi. Wśród nich: odciski sinic, koralowców, graptolitów, ryb, skamieliny trylobitów i amonitów, zęby megalodona czy spinozaura, odciski węglowe oraz przykuwające uwagę kości smoka wawelskiego – jednego z największych gadów triasowych żyjących na terenie Europy. Kuratorami wystawy są dr Roland Dobosz oraz Marek Ryś.

Lekcje muzealne i warsztaty dla szkół

Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz średnich mogą wziąć udział w fascynującej przygodzie z dinozaurami. Do wyboru są lekcje muzealne lub warsztaty. „Skąd się bierze zwierzę?” to lekcja dostępna w trzech wariantach dostosowana poziomem do wieku klasy: 4–6, 7–8 oraz szkoły ponadpodstawowej. W programie bogato ilustrowany miniwykład oraz zwiedzanie wystawy. Wśród propozycji warsztatowych są: „Kamuflaż na dinozaura” z tworzeniem specjalnych czapeczek, które zamienią dzieci w prehistoryczne jaszczury, „Jak zostać paleontologiem” z odkrywaniem prawdy o dinozaurach i próbą zrekonstruowania mitycznego stwora, „Aura na dinozaura” z wykonaniem papierowych modelów 3D wybranych gatunków oraz „Dawno temu w Bytomiu – dinodizajn”, podczas których powstaną oryginalne torby. Szczegółową ofertę znajdziecie tutaj

Oprowadzania kuratorskie i wykłady

Skąd wzięło się życie na Ziemi? Jak doszło do tego, że pojawiło się to, co dla niego niezbędne – woda i powietrze? I czy np. krokodyle pochodzą od dinozaurów? Na te i inne pytania odwiedzający Muzeum znajdą odpowiedź podczas wykładów i oprowadzań – „Prehistorycznych opowieści – krótka historia życia, cz. I, II i III”. Terminy najbliższych spotkań dostępne są na stronie www.muzeum.bytom.pl.

Wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2) do 23 czerwca 2024 roku. Bilety są w cenie: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł, rodzinny – 16 zł (Karta Dużej Rodziny).

Informacje dodatkowe o ofercie edukacyjnej (m.in. rezerwacji terminów) można uzyskać w Dziale Edukacji pod numerem telefonu: 32 281 82 94, w. 127. Koszt udziału jednej osoby w lekcji muzealnej to 8 zł, w warsztatach 14 zł.

Kategoria: Wydarzenia