Nie bój żaby! Poznaj płazy ze swojej okolicy

wtorek 31 października 2023
  • „Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym” to atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych (fot. mat. pexels)
    „Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym” to atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych (fot. mat. pexels)
Kiedy: 
  • niedziela 19 listopada 2023
Podczas tego wydarzenia będą rządzić żaby, żabki i ropuchy. W programie minigra fabularna, warsztaty plastyczne, strefa gier planszowych, wystawa „Małe życie” i ciekawe prelekcje.

„Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym” to atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Siemianowickim Centrum Kultury Park Tradycji.

Quest z żabami dla całej rodzinki i kolumbijska gra „El sapo”

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w minigrze fabularnej - „Nie bój żaby!” . Do wykonania będzie seria zadań i wyzwań, przyda się spryt, zręczność i dobra komunikacja w zespole. Zabawę dopełni dawka wiedzy o płazach występujących w województwie śląskim. Podczas imprezy będzie również dostępna strefa gier oraz tradycyjna kolumbijska gra zręcznościowa „El sapo”. Gra polega na zręcznym rzucaniu monet na planszę z dziurami, której centralny punkt stanowi figurka ropuchy.

Poznaj różnicę między żabą a ropuchą

Kolejną propozycją są warsztaty plastyczne „Wychodząc z ukrycia...żaby i żabki vs ropuchy”. Uczestnicy podczas zajęć poznają różnicę pomiędzy żabami i ropuchami, a następnie wykonają techniką mieszaną przestrzenne figurki żab i ropuch, zarówno wzorowanych na rzeczywistych gatunkach i okazach, jak i będących wytworem dziecięcej fantazji. Swoje prace dzieci będą mogły zabrać do domu lub zostawić w Parku Tradycji – te zaś niezwłocznie trafią na poziom -1 obiektu, gdzie dopełnią aranżacji wystawy fotograficznej, jako jej fantazyjny element.

Angażująca wszystkie zmysły wystawa „Małe życie”

Wydarzeniu to również otwarcie wystawy „Małe życie” Łukasza Aksamita. Podczas wernisażu (godz. 17) będzie można spotkać się z autorem zdjęć. Wystawa znajdzie się na poziomie -1 SCK Parku Tradycji, w miejscu, w którym ekspozycja stała stanowi replikę fragmentu chodnika kopalnianego – będzie to nawiązanie do gatunków płazów, które szczególnie upodobały sobie poprzemysłowe środowisko życia. Odwiedzający wystawę wejdą do magicznego świata. Część prac będzie miała nieregularny kształt lub wystające elementy. Dopełnieniem będą dźwięki przyrody, zapachy olejków eterycznych rozpylanych z dyfuzora, przywodzące na myśl ciepłe letnie wieczory, projekcja na ekranie, nastrojowe oświetlenie, żywe rośliny oraz notatki Łukasza Aksamita w formie raportów z wypraw.

Prelekcje o żabach, które zamieszkały Górny Śląsk

Biolog Adam Balona opowie o „Żabach industrialu” (godz. 17.30), które zamieszkują tereny poprzemysłowe oraz okolice sztucznych zbiorników wodnych powstałych wskutek industrializacyjnych działań człowieka. Z kolei Dagmara Jazowska i Joanna Machowska przedstawią (godz. 18.30) pozytywny wpływ na życie poprzemysłowych społeczności lokalnych „(Naszych) Żabich Dołów”.

Impreza odbędzie się 19 listopada w godz. 16-19 w Siemianowickim Centrum Kultury Park Tradycji (ul. E. Orzeszkowej 12) w Siemianowicach Śląskich. Wstęp wolny. Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj.

Kategoria: Wydarzenia