Trzy dni naukowych odkryć podczas Śląskiego Festiwalu Nauki

środa 6 grudnia 2023
  • Śląski Festiwal Nauki to mnóstwo atrakcji dla najmłodszych (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Festiwal Nauki Katowice)
    Śląski Festiwal Nauki to mnóstwo atrakcji dla najmłodszych (fot. archiwum zdjęć FB Śląski Festiwal Nauki Katowice)
Kiedy: 
  • sobota 9 grudnia 2023 - poniedziałek 11 grudnia 2023
Gdzie: Katowice
„Nauka da nam przyszłość” to hasło 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Czekają na Was bezpłatne wykłady, warsztaty, laserowe show, niezwykli goście i atrakcje dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi będą mogli m.in. przejechać się na wielkim poduszkowcu z ogromnej płyty CD.

Śląski Festiwal Nauki na stałe zagościł w kalendarzu regionalnych imprez. To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Siódma edycja ŚFN będzie miała jednak nieco odmienną formę. Program powstał w oparciu o 6 ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka. Ponadto realizowana będzie tematyka związana z 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ.

Eksperymenty, kreatywna zabawa i budowanie miasta nauki

Festiwal to pokazy naukowe, wykłady, warsztaty, wystawy, laserowe show naukowe, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi nauki. Nie zabraknie sceny strefy rodzinnej i atrakcji dla małych naukowców. Dzieci będą mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach, przejechać się na wielkim poduszkowcu z ogromnej płyty CD, bawić się w rytm muzyki czy też zbudować miasto marzeń. To również pokazy naukowe, animacje i spektakl teatralny dla dzieci.

Widowisko Katopolis

W weekend otwarcia odbędzie się „Katopolis” - niesamowite widowisko naukowo-muzyczne, które przygotowują m.in. naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne oraz Miuosh, Jan P. Matuszyński, Zbigniew Rokita, Mateusz Znaniecki.

Spotkania z ciekawymi ludźmi i nowości

Festiwal to również okazja do spotkania niezwykłych osobowości ze świata nauki. Prof. Mike Berners-Lee, prof. Derrick de Kerckhove, dr Niamh Shaw, prof. Lewis Dartnell, Alaina Wood, dr Karolina Pierzynowska, Paulina Różyło, Maria Rotkiel, prof. Krzysztof Zanussi, Tomasz Rożek - to tylko kilku z zaproszonych gości. Nie zabraknie nowości m.in. strefy motorsportu i chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król. Małym i dużym spodoba się laserowy show naukowy fizyków z Uniwersytetu Lund. Dokładny program ŚFN znajdziecie tutaj.

Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (Plac Sławika i Antalla 1). 9 i 10 grudnia w godz. 10-18 i 11 grudnia (dzień dla szkół) w godz. 8-16. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne (za wyjątkiem Katopolis). Niektóre aktywności festiwalowe wymagają wcześniejszej rejestracji. Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Kategoria: Wydarzenia