Zobacz szopki z różnych zakątków świata
- piątek 15 grudnia 2023 - piątek 2 lutego 2024
Do 2 lutego 2024 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można podziwiać wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”. Eksponaty zaskakują rozmaitymi materiałami, różnorodnością form i faktur oraz technik wykonania. Najstarsze pochodzą z z końca XIX wieku!
Szopka w puzderku od pierścionka i w łupinie orzecha
Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów są szopki w puzderku od pierścionka, w łupinie orzecha czy tykwie. Z kolei zachwycające figury świętych zostały wykonane ze sznurka, porcelany, ceramiki i najróżniejszych gatunków drewna (w tym z egzotycznej jakarandy). Na ekspozycji zgromadzono blisko 60 obiektów z urzekającymi scenami narodzenia Jezusa wykonanymi z witrażu, bambusa, gipsu, a nawet popularnych klocków. Zwraca uwagę także szopka, w której Święta Rodzina znajduje się w podziemiach kopalni. Trudno przejść obojętnie obok szopek z Japonii, Brazylii i różnych zakątków Afryki. Ciekawym eksponatem jest ponadto klamra do damskiego paska również z motywami bożonarodzeniowymi.
Bambusowe, gipsowe i z LEGO
Celem wystawy jest pokazanie różnic w stylu, kształcie i rozmiarze szopek. Każda z nich wykonana jest z innego materiału. Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), inne – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków LEGO czy plastiku. Na tegorocznej wystawie zestawione zostały szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.
Wystawę można oglądać od 15 grudnia do 2 lutego 2024 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Wojciecha Korfantego 34). Bilety są w cenie: 8 zł – normalny, 4 zł – ulgowy. Od 23 do 25 grudnia Muzeum jest nieczynne. Z kolei 26 grudnia można je odwiedzać w godz. 12-17.