Największa szopka w Polsce znów zachwyca

czwartek 21 grudnia 2023
  • Szopka jest jedną z największych w Polsce (fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach)
    Szopka jest jedną z największych w Polsce (fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach)
Kiedy: 
  • poniedziałek 25 grudnia 2023 - piątek 2 lutego 2024
Gdzie: Katowice
Szopka w Panewnikach jest jedną z największych w Polsce i w regionie. Do jej budowy wykorzystuje się około 120 różnych figur oraz setki żarówek. Oprócz tradycyjnej stajenki w bazylice czeka na Was również ruchomy i żywy żłóbek z alpakami, kucykiem i świnkami.

Szopka w katowickich Panewnikach ma 18 metrów wysokości, 10 metrów głębokości i 15 metrów szerokości. Imponujące wymiary czynią ją jedną z największych szopek w Polsce, a nawet w Europie. Konstrukcja zajmuje cały ołtarz oraz nawy boczne. Jej początki datuje się na 1908 lub 1913 rok (zależnie od źródła).

Gwieździste niebo, zwierzątka i mnóstwo detali

Głównym budowniczym szopki od ponad 20 lat jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka. Pomaga mu również liczna grupa wolontariuszy i braci franciszkanów. W żłóbku można zobaczyć około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i wiele innych elementów. Ponadto do budowy scenerii wykorzystano setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury: pastuszek i kobieta z dzbanem według ustnych przekazów liczą około 130 lat. Figury są różnej wysokości, największe mierzą 150 cm.

Żywy i ruchomy żłóbek

Dodatkową atrakcją jest żłóbek ruchomy z ekspozycją szopek z różnych stron świata. Na terenie ogrody klasztornego odwiedzający znajdą żywą stajenkę z kucykiem, oślicą, alpakami, bażantami, kaczkami, kurami, gołębiami i świnkami wietnamskimi.

Żłobek w bazylice otwarty jest od 25 grudnia do 2 lutego w godz. 6-19.30 (od poniedziałku do soboty) i w godz. 5.30-20.45 (w niedziele i święta). Ruchomy i żywy żłóbek można odwiedzać od 25 grudnia do 7 stycznia w godz. 10-19 (31 grudnia do godz. 15.30) oraz od 8 stycznia do 2 lutego w godz. 10-18 (w tygodniu) i w godz. 10-19 (weekend).

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieści się przy ul. Panewnickiej 76.

Kategoria: Wydarzenia