Żywieckie Gody z barwnym korowodem i koncertami kolęd

środa 17 stycznia 2024
  • Jedną z największych atrakcji Żywieckich Godów jest barwny korowód Dziadów Noworocznych (fot. mat. Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała)
    Jedną z największych atrakcji Żywieckich Godów jest barwny korowód Dziadów Noworocznych (fot. mat. Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała)
Kiedy: 
  • sobota 13 stycznia 2024 - niedziela 28 stycznia 2024
Dziady Noworoczne, Jukacy, kolędnicy w kolorowych przebraniach, wystawy, warsztaty, degustacje jadła regionalnego i wiele innych atrakcji znajdziecie podczas Żywieckich Godów. To najstarszy w Polsce przegląd kolędniczy!

Już wkrótce startuje 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody. Głównym celem wydarzenia jest kultywowanie i popularyzacja tradycji związanych z okresem zimowego świętowania, które występują na terenie Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, wraz z okolicami pasma Babiej Góry. 

Kolędnicy z gwiazdą, szopką i kulą

Żywieckie Gody to prezentacje Dziadów Noworocznych i Jukacy, a także grupy kolędnicze i obrzędowe. Przeglądowi towarzyszą: koncerty kolęd, barwne korowody, wystawy, warsztaty i regionalne jedzenie. Od 13 do 14 stycznia w Auli Domu Katolickiego przy żywieckiej katedrze, będzie można zobaczyć ponad 60 różnorodnych form kolędniczych i obrzędowych, tradycyjnie występujących w izbie. Pojawią się kolędnicy z gwiazdą, szopką, kulą, owsem, kozą, rajem, Turoniem, szopką ruchomą oraz Szlachcice, Trzej Królowie, podłaźnicy, winszownicy, pastuszki a także inne grupy kolędnicze. Najbardziej spektakularna część wydarzenia odbędzie się 20 stycznia w Milówce. Ulicami tej miejscowości przejdzie barwny korowód Dziadów Noworocznych i Jukacy, na rynku odbędzie się konkurs trzaskania z bata, a przy Amfiteatrze nad Sołą zaprezentują się konkursowe grupy obrzędowe. 27 stycznia warto odwiedzić Żywiec, tu również ulicami miasta przejdzie barwny korowód. Finał odbędzie się 28 stycznia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, gdzie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji Przeglądu.

Żywieckie Gody odbędą się w dniach od 13 do 28 stycznia w Żywcu, Milówce i Bielsku Białej. Dokładny plan wydarzenia znajdziecie na stronie głównego organizatora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej.

Kategoria: Wydarzenia