Fantastyczne ferie ze smokami, jednorożcami i bebokami

piątek 26 stycznia 2024
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało na ferie ciekawe warsztaty dla dzieci (fot. mat. organizatora)
    Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało na ferie ciekawe warsztaty dla dzieci (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 27 stycznia 2024 - sobota 10 lutego 2024
Gdzie: Bytom
Na warsztatach w Muzeum Górnośląskim dzieciaki wezmą pod lupę pradawne opowieści, wytropią ukryte stwory i dowiedzą się skąd one właściwie pochodzą. Stworzą również artystyczne prace oraz wezmą udział w fascynującej grze.

„Fantastyczne stwory i jak je znaleźć” to ciekawa propozycja na ferie od Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dzieci podczas warsztatów ruszą śladem smoków, jednorożców, beboków oraz innych stworów.

Karnawał, stare księgi i zaginiony jednorożec

Ferie rozpoczną zajęcia „Karnawał po śląsku” (27 stycznia). Najmłodsi przekonają się czym były m.in. wyszkubki, zimowe wesela, taniec „na owies”, zrobią maskę karnawałową i udadzą się na zabawę w starym stylu. 30 stycznia będzie dniem z „Tajemnicami starych ksiąg”. Uczestnicy wcielą się w mnichów i samodzielnie wykonają papier czerpany, poznają również ciekawostki o historii pisma. Styczeń zakończą zajęcia „Poszukiwacze zaginionego jednorożca” (31 stycznia). Dzieci zobaczą co można znaleźć na starych kaflach piecowych, posłuchają opowieści o średniowiecznych stworach, a na koniec stworzą własną bestię.

Kawowe stwory, dinozaury i beboki

Kolejną propozycją warsztatową są „Plamotwory – kawowe stwory” (1 luty). Dzieci przekonają się, że malować można wszystkim, a „danie plamy” może być świetną bazą dla dzieła sztuki. 2 lutego odbędą się zajęcia „Śląska demonologia dla odważnych”. Uczestnicy przekonają się kim była południca, fajerman lub mamuna. Fani dinozaurów mogą wybrać się na warsztaty „Żywa prehistoria” (3 lutego) lub „Kamuflaż na dinozaura” (6 lutego). Tajemnicze zwierzaki i fantastyczne stwory będą gościć na zajęciach „Beboki z kachli” (7 luty).

Wyprawa do lasu, smok wawelski i pierniczki

Co powiecie na wyprawę do muzealnego lasu? Wycieczka „Kto w lesie spotyka swojego przodka?” odbędzie się 8 lutego. Dzieci nauczą się odczytywać znaki, zbierać informacje, by potem złożyć je w całość. Następnego dnia (9 lutego) „Pogromcy mitów” poznają legendę o fantastycznym stworzeniu – smoku wawelskim, wspólnie przygotują przedstawienie muzyczne, a także udadzą się w podróż do przeszłości i spróbują wytropić prawdziwego stwora. Ferie zakończą zajęcia „Jednorożce...z piernika” (10 luty). Dzieci obejrzą XVIII-wieczne formy piernikarskie i dowiedzą się, jakie ukryte znaczenia mogą się za nimi kryć. Ozdobią też pierniczki, które potem będzie można sprezentować komuś jako słodką walentynkę.

Warsztaty będą odbywać się od 27 stycznia do 10 lutego o godz. 12.30 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (zbiórka przed kasą główną, pl. Jana III Sobieskiego 2). Wstęp 14 zł. Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji pod numerem telefonu: 32 2818294 w. 127. Dokładny program znajdziecie na stronie Muzeum.

Kategoria: Wydarzenia