Eksperymenty, slime i kolorowe robaczki podczas Dnia Nauki Polskiej

wtorek 13 lutego 2024
  • Podczas imprezy  nie zabraknie eksperymentów z suchym lodem, sztucznego śniegu i kolorowych robaczków (fot. mat. organizatora)
    Podczas imprezy nie zabraknie eksperymentów z suchym lodem, sztucznego śniegu i kolorowych robaczków (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 17 lutego 2024
Gdzie: Rybnik
To święto poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców. W Zabytkowej Kopalni Ignacy bohaterem będzie nie kto inny, jak jej patron, chemik i wynalazca – Ignacy Mościcki. Przygotowano liczne atrakcje dla całych rodzin. Zerknijcie.

Dzień Nauki Polskiej związany jest z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, który był bohaterem zeszłorocznej edycji. W tym roku festiwal naukowy w Zabytkowej Kopalni Ignacy poświęcony będzie Ignacemu Mościckiemu – prezydentowi RP, wynalazcy, chemikowi i królowi azotu.

Nauka, zabawa i warsztaty

Dla wszystkich uczestników festiwalu przygotowano warsztaty chemiczne, eksperymenty i demonstracje. Imprezę rozpocznie i zakończy pokaz z wykorzystaniem ciekłego azotu. W Nadszybiu Kościuszko odbędą się warsztaty. Laboratorium Pana Korka pokaże metody Mościckiego wytwarzania kwasu azotowego za pomocą energii elektrycznej i powietrza, a Chemical World wytworzy szaloną pianę. Nie zabraknie eksperymentów z suchym lodem, sztucznego śniegu i kolorowych robaczków. Dzieciaki będą mogły samodzielnie zrobić „glutki” czyli popularne slime. Dla nieco starszych prelekcję na temat Ignacego Mościckiego wygłosi Małgorzata Płoszaj - badaczka historii i regionalistka. Po terenie kopalni przechadzać się będzie Ignacy Mościcki, z którym będzie można zrobić sobie selfie.

Impreza odbędzie się 17 lutego w godz. 14-17 na trenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku (ul. Mościckiego 3). Wstęp: 5 zł – dzieci, 10 zł- dorośli. Bilety można zakupić online lub w kasie. Tego dnia bilet łączony na zwiedzanie wszystkich atrakcji Kopalni w promocyjnej cenie -50 proc. Wystawa "Wiek pary" czynna w godz. 11 – 14. Dokładny plan festiwalu znajdziecie na stronie Kopalni lub na FB.

Kategoria: Wydarzenia