Poszukiwanie zajączka podczas „Wielkanocy na Śląsku”

czwartek 29 lutego 2024
  • Impreza rozpocznie się od poszukiwania zajączka (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" )
    Impreza rozpocznie się od poszukiwania zajączka (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" )
  • "Wielkanoc na Śląsku" to również liczne warsztaty dla całej rodziny (fot. mat. organizatora)
    "Wielkanoc na Śląsku" to również liczne warsztaty dla całej rodziny (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • niedziela 24 marca 2024
Gdzie: Chorzów
Nie możecie doczekać się Wielkanocy? Koniecznie odwiedźcie skansen w Chorzowie. Czekać będzie na Was mnóstwo atrakcji. Wśród nich: warsztaty tworzenia palm, zdobienie jajek, poszukiwanie zajączka, dawne obrzędy oraz jarmark z gastronomią i rzemiosłem.

„Wielkanoc na Śląsku” w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otworzy tradycyjne szukanie zajączka przez dzieci. Najmłodsi będą poszukiwać ukryte tekturowe figurki, które wymienią na drobne nagrody. Dzieci, jak i dorośli świetnie będą bawić się podczas najstarszych zabaw wielkanocnych na Śląsku: slalomu z jajkiem na łyżce oraz kulaniem jaja. W namiocie plenerowym (godz. 12) odbędą się rodzinne warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych (palmy wezmą udział w konkursie).

Opowieści o dawnych wierzeniach

Zaopatrzeni w palmy goście udadzą się w procesji z Jezuskiem Palmowym na mszę świętą (godz. 13.25). Po nabożeństwie uczestnicy mszy jak i wszyscy pozostali chętni wyrusza spod kościoła korowodem po skansenie (godz. 14.50) w trakcie którego będą odtwarzane zwyczaje związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkim Tygodniem, a przy okazji będą snute opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w tym świątecznym czasie. Uczestnicy przemarszu dowiedzą się m.in. dlaczego jedzono bazie, obmywano się wodą ze strumieni czy też czym było palenie żuru.

Dygająca kapela i zdobienie jajek

Metą korowodu będzie scena, na której rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną przygotowaną przez uczestników imprezy oraz występ Dygającej kapeli (godz. 16.15) z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych oraz przyśpiewek na powitanie wiosny. Nie zabraknie zdobienia jajek. Podczas imprezy odbędą się warsztaty dekorowania jajek metodą batikową, polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu. W spichlerzu z Wojkowic z pomocą opiekunów, będzie można stworzyć własną palmę lub ozdobę świąteczną. Na spragnionych świątecznych smakołyków czekać będą Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich. Obecni będą także rękodzielnicy, twórcy ludowi, wytwórcy produktów regionalnych.

„Wielkanoc na Śląsku” odbędzie się 24 marca w godz. 12-16.30 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25). Bilety są w cenie: 20 zł – normalny, 12 zł – ulgowy, 5 zł – specjalny. Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb lub stronie skansenu.

Kategoria: Wydarzenia