Pisanki zdobione „kiską”

piątek 1 marca 2024
  • Zajęcia poprowadzi twórczyni ludowa (fot. mat. organizatora)
    Zajęcia poprowadzi twórczyni ludowa (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 9 marca 2024
Gdzie: Gliwice
Twórczyni ludowa wprowadzi Was w tajniki zdobienia jajek wielkanocnych „kiską” czyli pisakiem z metalową stalówką. Pisanki wyróżnia precyzja wykonania tradycyjnych geometrycznych wzorów, wyrazistość rysunku i harmonia kolorów.

To kolejne warsztaty poświęcone obrzędom i tradycjom wielkanocnym w Muzeum w Gliwicach. Na zajęciach 9 marca dzieci (od 7. roku życia) i dorośli pod okiem Haliny Jakubowskiej – twórczyni ludowej z okolicy Tułowic na Opolszczyźnie zgłębią tajniki niełatwej sztuki pisania „kiską” i „szkilką”.

Tradycja pisania wzorów „kiską”

Tułowice stanowią zagłębie pisankarskie, podczas gdy w innych częściach Opolszczyzny dominuje technika rytownicza tzw. kroszonki. Tradycja pisania wzorów „kiską” (pisak z metalową stalówką)  jest żywa od lat powojennych, kiedy na te ziemie ściągnęli wysiedleńcy z Wołynia. Kultywuje ją również pani Jakubowska – tworzone przez nią pisanki wyróżniają się precyzją wykonania tradycyjnych geometrycznych wzorów charakterystycznych dla pisania „kiską”, wyrazistością rysunku, harmonią kolorów i kompozycją opasującą całe jajko.

Zajęcia odbędą się 9 marca o godz. 11 lub 13 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w Gliwicach. Wstęp 1 zł od osoby. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: tel. 783560006. Należy mieć ze sobą ugotowane jajko/ 2 jajka, bądź wydmuszki, najlepiej o jasnych skorupkach. Informację o warsztatach znajdziecie na stronie Muzeum w Gliwicach.

Kategoria: Wydarzenia