Unikalne mydełka powstaną „W starej aptece”

piątek 24 maja 2024
  • Warsztaty odbędą się 1 czerwca (fot. mat. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
    Warsztaty odbędą się 1 czerwca (fot. mat. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
Kiedy: 
  • sobota 1 czerwca 2024
Gdzie: Bytom
Czy wiecie, że pierwsze mydło wytwarzano z popiołu i tłuszczu w Mezopotamii? W Dzień Dziecka podczas rodzinnych warsztatów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu poznacie historię higieny i stworzycie wonne „mazidła”.

„Tam, gdzie śmierdzą wszyscy, nie czuć nikogo” – mawiał w XII wieku Bernard z Clairvaux. Dzisiaj jednak nie wyobrażamy sobie, by nie myć się przynajmniej wodą z mydłem, o całej masie innych „mazideł” nie wspominając!

Ciekawe historie i rodzinne warsztaty

Zasady higieny zmieniały się w ciągu ostatnich tysięcy lat. Pierwsze mydła wytwarzano z popiołu i tłuszczu już 5 tysięcy lat temu w Mezopotamii. W Starożytnym Egipcie natomiast dbałość o higienę, schludny wygląd i przyjemny zapach była ważnym elementem codziennego życia. W Europie sprawy miały się nieco gorzej i dopiero w XIX wieku znane nam dzisiaj mydło pojawiło się w aptekach, jednak aż do XX wieku nie było towarem zbyt powszechnie używanym. Podczas warsztatów uczestnicy poznają fascynującą historię higieny i wykonają unikalne mydełka.

Rodzinne warsztaty mydlarskie „W starej aptece” odbędą się 1 czerwca o godz. 12.30. Zbiórka przed kasą główną Muzeum (pl. Jana III Sobieskiego 2). Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 2818294, w. 127. Wstęp w cenie 15 zł.

Kategoria: Wydarzenia