Zobacz wyjątkowy pokaz mody - „Vouge po śląsku”

piątek 5 lipca 2024
  • Uczestnicy pokazu nauczą się „czytać” bytomski strój ludowy (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
    Uczestnicy pokazu nauczą się „czytać” bytomski strój ludowy (fot. archiwum zdjęć FB Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
  • Udział w pokazie jest bezpłatny (fot. mat. organizatora)
    Udział w pokazie jest bezpłatny (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • niedziela 14 lipca 2024
Gdzie: Bytom
Czy zastanawialiście się kiedyś, po co się ubieramy i dlaczego wybieramy takie stroje, a nie inne? Podczas niecodziennego pokazu mody zobaczycie, jak ubrania się zmieniały i ewoluowały. To również okazja do przymierzenia „zopaski”, „kabotki”, „kiecki” czy „brucleki”.

Uczestnicy podczas pokazu „Vogue po śląsku” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będą mieli okazję zaobserwować, w jaki sposób zakres informacji udzielanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Od najprostszych rzeczy, jakimi są zróżnicowanie ze względu na płeć (naszym prababciom nawet nie śniło się, że mogłyby założyć spodnie zamiast swoich kiecek), wiek czy stan cywilny (dzisiejsze stroje na ten temat raczej milczą), po kwestie bardziej skomplikowane, takie jak status majątkowy, okoliczności, do których strój miał przystawać czy miejsce, z którego pochodzimy.

Śląska moda z dawnych lat

Uczestnicy pokazu nauczą się „czytać” bytomski strój ludowy, dowiedzą się, w jaki sposób tworzy się modę, na którą także nasze prababcie również nie były obojętne. Ponadto wdrożeni w świat modowych wyborów naszych przodków, przymierzą ich przepiękne stroje – „zopaski”, „kabotki”, „kiecki”, „brucleki” czy „bizoki”.

Pokaz odbędzie się 14 lipca w godz. 13-14 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2). Wstęp wolny. 

Pokaz zostanie zrealizowany w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – regionalne inspiracje. Edycja 2024”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2024”.

Kategoria: Wydarzenia