„Nie bój pszczoły!” weź udział w warsztatach, grze i ciekawych prelekcjach
- niedziela 24 listopada 2024
„Nie bój pszczoły! O zapylaczach i ludziach w dobie kryzysu klimatycznego” to projekt, który jest kontynuacją czy też kolejną odsłoną zeszłorocznej inicjatywy „Nie bój żaby! O płazach i ludziach w środowisku poprzemysłowym”. Ubiegłoroczne wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego organizatorzy kontynuują ten format. Projekt adresowany jest zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób dorosłych.
Poznaj świat pszczół z cała rodzinką
Dla rodzin z dziećmi przygotowano grę fabularno – edukacyjną „Miodzio!” (można dołączyć w dowolnym momencie). Kolejną propozycją jest „Tam i z powrotem, czyli ul społeczny i pszczele eskapady” – warsztaty plastyczne i happening. To również gry planszowe i karciane z zapylaczami w rolach głównych oraz warsztaty pszczelarskie „Odkrywamy sekrety ula”. Dorosłym spodoba się wystawa fotograficzna „Pyłki czy pył" Łukasza Aksamita oraz prelekcje o zapylaczach (godz. 17.30).
Zagrożenia dla gatunków zapylających
Inicjatywa wynika z potrzeb prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie zagrożeń, z którymi mierzą się owady zapylające. Są one kluczowe dla ekosystemów, ponieważ umożliwiają zapylanie roślin, co jest niezbędne do produkcji owoców, warzyw i nasion. Dbałość o zapylacze jest istotna dla zachowania bioróżnorodności, a także bezpieczeństwa żywnościowego. Zmiany klimatu wywoływane działaniami człowieka stanowią dla tych owadów poważne zagrożenie, ponieważ prowadzą do utraty siedlisk, zmian w okresach kwitnienia roślin oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych, co utrudnia owadom przetrwanie i skuteczne zapylanie.
Wydarzenie odbędzie się 24 listopada w godz. 16-19 w Siemianowickim Centrum Kultury w Parku Tradycji (ul. Elizy Orzeszkowej 12). Wstęp wolny. Informację znajdziecie na stronie wydarzenia na Fb.
Zobacz także

Co jest potrzebne naszym dzieciom? Kreatywność, inteligencja emocjonalna, odporność psychiczna, poczucie wartości i relacje rówieśnicze. Przydatna będzie również zdolność szybkiego uczenia się, znajomość języków obcych, a także doświadczenie sztuki - od wizualnej, przez aktorską po kulinarną. Prezentowane zajęcia pozalekcyjne pomogą w pozyskaniu tych umiejętności.