Tradycyjna szopka, ruchomy żłóbek i żywa stajenka w jednym miejscu

piątek 27 grudnia 2024
  • Szopka jest jedną z największych w Polsce (fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach)
    Szopka jest jedną z największych w Polsce (fot. archiwum zdjęć FB Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach)
Kiedy: 
  • środa 25 grudnia 2024 - niedziela 2 lutego 2025
Gdzie: Katowice
Jedną z największych szopek w Polsce i w regionie znajdziecie w Panewnikach. Do jej budowy wykorzystuje się około 120 różnych figur oraz setki żarówek. Tradycyjna franciszkańska szopka mieści się we wnętrzu katowickiej bazyliki. W tym roku ma m.in. nowe tło. Ale to nie wszystko! Czeka na Was również ruchomy i żywy żłóbek z alpakami, kucykiem i świnkami.

Szopka w katowickich Panewnikach ma 18 metrów wysokości, 10 metrów głębokości i 15 metrów szerokości. Imponujące wymiary czynią ją jedną z największych szopek w Polsce, a nawet w Europie.  Jej początki datuje się na 1908 lub 1913 rok (zależnie od źródła). W tym roku instalacja ponownie zajmuje tylko główną nawę, ale ma nowe tło. Jego autorem jest Tomasz Jędrczak. Malowanie unowocześnionej wersji poprzedniego tła zajęło około 2 tygodni. Wykonano je sprayem i powstało na zasadzie muralu.

Gwieździste niebo, zwierzątka i mnóstwo detali

Głównym budowniczym szopki od ponad 20 lat jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka. Pomaga mu również liczna grupa wolontariuszy i braci franciszkanów. W żłóbku można zobaczyć około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i wiele innych elementów. Ponadto do budowy scenerii wykorzystano setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury: pastuszek i kobieta z dzbanem według ustnych przekazów liczą około 130 lat. Figury są różnej wysokości, największe mierzą 150 cm. Nowością jest figura św. Franciszka.

Żywy i ruchomy żłóbek

Dodatkową atrakcją jest żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Ze żłóbka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego, który jest pięknie rozświetlony. To tu znajduje się żywa stajenka. W nowych domkach dla zwierząt można zobaczyć kucyka, oślicę, alpaki, świnki wietnamskie, bażanty, kaczki, kozy, indyki, gęsi oraz króliki. Do tego grająca interaktywna choinka, figury świętych. Przez okres kiedy żłóbek jest czynny organizowane są dodatkowe atrakcje, jak pieczenie kiełbasek na ognisku z kolędowaniem. Franciszkanie udostępniają kiełbaski, chleb, herbatę i dodatki za dobrowolną ofiarę (terminy ognisk dostępne są na stronie bazyliki).

Żłobek w bazylice otwarty jest od 25 grudnia do 2 lutego w godz. 6-19 (od poniedziałku do soboty) i w godz. 5.30-20 (w niedziele). Ruchomy i żywy żłóbek można odwiedzać od 25 grudnia do 6 stycznia w godz. 10-19 (31 grudnia do godz. 15.30) oraz od 7 stycznia do 2 lutego w godz. 10-18 (w tygodniu) i w godz. 10-19 (weekend).

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieści się przy ul. Panewnickiej 76.

Kategoria: Wydarzenia