Kochani, lecimy na Marsa

środa 21 maja 2014
  • Model bazy Marsjańskiej w skali 1:2 stanie w sobotę w Żywcu (fot. materiały prasowe)
    Model bazy Marsjańskiej w skali 1:2 stanie w sobotę w Żywcu (fot. materiały prasowe)
Kiedy: 
  • sobota 24 maja 2014
Gdzie: Żywiec
Będzie można pojeździć zdalnie sterowanymi robotami, poszukać ćwiczebnych meteorytów, zbadać kosmiczne skały pod mikroskopem cyfrowym, wyhodować własną sadzonkę marsjańską, a nawet zbudować samodzielnie i wystrzelić rakietę... Wszystko za darmo w Bazie Marsjańskiej.

Baza Marsjańska według projektu Stowarzyszenia POLARIS-OPP, organizacji popularyzującej tematykę szeroko pojętego kosmosu stanie 24 maja na terenie Galerii Lider w Żywcu (ul. Zielona 3). Model bazy wykonany zostanie w skali 1:2, będzie się ona składała z namiotów w kształcie kopuł, połączonych ze sobą tunelami. Każda sekcja będzie poświęcona jednemu zagadnieniu związanym z Marsem np.: Eksploratorium, Astrolabium, Ogrodem na Marsie.
Goście będą mogli przetestować wiele urządzeń, eksponatów i wykonać szereg doświadczeń naukowych związanych z astronomią, fizyką, meteorologią, biologią i botaniką, geologią, chemią i wieloma innymi dziedzinami. Będzie można pojeździć zdalnie sterowanymi robotami (zbudowanymi na wzór łazików marsjańskich i księżycowych), poszukać ćwiczebnych meteorytów, zbadać kosmiczne skały pod mikroskopem cyfrowym, wyhodować własną sadzonkę marsjańską, a nawet zbudować samodzielnie i wystrzelić rakietę wodną.
Na dorosłych czekać będzie trójpierścieniowy żyroskop, do którego będzie można wsiąść i poczuć się jak w kokpicie samolotu lub rakiety.
Dla dzieci i młodzieży przygotowano marsjańskie zawody. Aby wziąć w nich udział należy zwiedzić wszystkie stanowiska dydaktyczne Bazy Marsjańskiej, na których koordynatorzy wbijać będą pieczątki do specjalnych Paszportów Marsjańskich. Komplet pieczątek uprawnia do udziału w zawodach 24 maja, ale same paszporty Bazy Marsjańskiej można będzie pobrać już kilka dni wcześniej na terenie Galerii Lider w Żywcu, przy ul. Zielonej 3. Rozdawać je będzie misiu-astronauta AKSAM.
Oficjalne wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się jednak w Urzędzie Miasta w Żywcu, gdzie dwudziestu szczęśliwców otrzyma zaproszenia do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS – moduł Destiny Laboratory w skali 1:1, znajdującego się w Sopotni Wielkiej (gmina Jeleśnia).

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Zwiedzanie w godz. od 10 do 18. Organizatorzy zapraszają całe rodziny.

Kategoria: Wydarzenia