Wehikułem do średniowiecza

poniedziałek 2 czerwca 2014
  • Rycerze w swoich zbrojach będą czekali na tych, którzy chcą poczuć klimat średniowiecza (fot. Materiały organizatora)
    Rycerze w swoich zbrojach będą czekali na tych, którzy chcą poczuć klimat średniowiecza (fot. Materiały organizatora)
Kiedy: 
  • sobota 7 czerwca 2014 - niedziela 8 czerwca 2014
Gdzie: Chorzów
Pokazy sokolników i średniowiecznej mody, bitwa z udziałem artylerii, warsztaty szczudlarskie i nauka pisania gęsim piórem - to tylko kilka z dziesiątek atrakcji, które odbędą się podczas V Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego w Chorzowie.

Impreza odbędzie się w weekend 7 i 8 czerwca w Chorzowie. Pierwszego dnia warto wybrać się na ul. Wolności, gdzie od godz. 11 paradować będą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Pół godziny później na ul. Jagiellońskiej zaplanowano turniej rycerski, pokaz tańców średniowiecznych i występy zespołów muzycznych. O godz. 15 zabawa przeniesie się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego, gdzie do wieczora będzie można obserwować zmagania łuczników i rycerzy, uzbrojonych w miecze. Dorośli i starsze dzieci od godz. 17.30 mogą wysłuchać w kościele św. Józefa Robotnika wykładów o średniowiecznych dokumentach, stroju zakonnym i symbolice monet.

W niedzielę zabawa rozpocznie się o godz. 11. Na Dużej Łące Górnośląskiego Parku Etnograficznego zaplanowano scenki napadu chłopstwa na obóz rycerski i pogoni za przestępcą. Później rycerze powalczą na miecze jednoręczne w Turnieju o Złoty Krzyż Hrabiego Gotfryda de Bouillon, odegrana zostanie też scenka sprzedaży relikwii. O godz. 13.30 Gwardia Gryf wystawi spektakl „Trzy żywioły”. Kto nie będzie chciał go oglądać, może w innej części skansenu obserwować rozruch odrestaurowanego wiatraka z Grzawy. Po nim na polanie obok dzieci zmierzą się w konkursie na najlepszego łucznika. Tymczasem na Dużej Łące odbędą się pokazy sokolników i turniej zapasów średniowiecznych. Na 15.50 przewidziano bitwę bractw rycerskich z udziałem artylerii. Po niej, gdy pole walki zostanie rozszabrowane, obejrzeć będzie można pokazy rycerzy konnych, walczących na kopie i walki bohurtowe. Wieczorem, po uhonorowaniu zwycięzców i pasowaniu nowych członków Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców, Teatr Gry i Ludzie wstawi spektakl „Kuglarze”, po którym zaplanowano zabawy plebejskie m.in. bieg dam, rzut zapałką, przeciąganie liny czy naukę tańca dawnego. W zabawach już od południa będzie można wziąć udział także na Małej Polanie, gdzie zaplanowano m.in. grę w szachy średniowieczne, historyczne gry planszowe, tor przeszkód dla giermka, przeciąganie liny, rzut włócznią i pokazy fechtunku na długie miecze. Będzie też można uczestniczyć w warsztatach: pisania piórem gęsim, iluminatorskich, chodzenia na szczudłach, tańca z flagami, pisania ikon, zielarstwa, wykonywania średniowiecznych instrumentów muzycznych, czytania pisma średniowiecznego oraz tańca dawnego. Teatrzyk Ławeczka Dziadeczka wystawi też widowisko „W średniowiecznym warsztacie”. Od godz. 16 w zagrodzie z Frydka będzie zaś można zobaczyć inscenizację kontrybucji nakładanych na wieśniaków i aprowizacji wojsk.

Przez cały dzień imprezie towarzyszyć będą występy scholi i zespołów muzyki dawnej oraz tańca dawnego i pokazy mody średniowiecznej. Organizatorami Zjazdu są prezydent Chorzowa, Chorzowskie Bractwo Rycerskiego Bożogrobców i Górnośląski Park Etnograficzny. Szczegółowy program na stronie muzeumgpe-chorzow.pl.

Kategoria: Wydarzenia