Święto techniki dla najmłodszych

poniedziałek 9 czerwca 2014
  • Słoń i ekscentrycy też zawitają na Industriadę (fot. materiały organizatorów)
    Słoń i ekscentrycy też zawitają na Industriadę (fot. materiały organizatorów)
  • Warsztaty, gry i zabawy to tylko niektóre z elementów Industriady (fot. materiały organizatorów)
    Warsztaty, gry i zabawy to tylko niektóre z elementów Industriady (fot. materiały organizatorów)
  • Warsztaty, gry i zabawy to tylko niektóre z elementów Industriady (fot. materiały organizatorów)
    Warsztaty, gry i zabawy to tylko niektóre z elementów Industriady (fot. materiały organizatorów)
Kiedy: 
  • sobota 14 czerwca 2014
Gdzie: Śląsk
Industriada to wielkie Święto Szlaku Zabytków Techniki. Impreza, z której maksimum przyjemności wyciągną zarówno dorośli jak i dzieci. W tym roku dla tych ostatnich przygotowano tak dużo atrakcji, że trudno będzie się zdecydować, które wybrać.

Tych, którzy lubią naukę, zainteresuje Eksperyment INDUSTRIADA - cykl warsztatów podzielonych na trzy tematy. Strefę dla budowniczych („Mały konstruktor") odnajdziemy w Muzeum Chleba w Radzionkowie i Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach. Mali konstruktorzy zbudują tu własną łódź podwodną i batyskaf, skonstruują oczyszczalnię wody i stworzą instrumenty muzyczne z odpadów. „Wynalazcę z Gliwic" ugości Galeria Elektrownia w Czeladzi. Tutaj najmłodsi stworzą domowe kosmetyki i naturalne woreczki zapachowe, a także odkryją aż 100 zastosowań sody oczyszczonej. W „Małej manufakturze", będzie można poznać historię druku, stworzyć własne stemple, wykonać biżuterię z zamków błyskawicznych. Strefa „Małej manufaktury" otwarta zostanie w Szybie Wilson w Katowicach i pszczyńskim Muzeum Prasy.

W tegorocznym programie Industriady znalazło się również wiele gier, zabaw i konkursów skierowanych do całych rodzin. Gry terenowe wystartują m.in. w Karchowicach (Zabytkowa Stacja Wodociągowa), Katowicach (Galeria Szyb Wilson) i Cieszynie (Muzeum Drukarstwa). W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach poznamy zasady gaszenia pożarów. Po udziale w warsztatach dzieci będą mogły wziąć udział w Rodzinnych Zawodach Pożarniczych. Na terenie Kopalni Guido zorganizowany zostanie „Małpi gaj na brzegu morza", czyli tor przeszkód dla najmłodszych. Również w Zabrzu w Szybie Maciej odbędzie się Bajtelindustriada. W programie zabawy przewidziano 12-metrową ściankę wspinaczkową, zawody sumo-robotów oraz olimpiadę robotów LEGO, śląskie gry i zabawy. To tu maluchy ciepną kilofem, pokulają felgi i pograją w popularne kapsle.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przewiduje w dziecięcym programie wyścigi pod chmurką, a w tyskim Browarze Obywatelskim powstanie miasteczko sportowe. Zawody na wodzie i rzut kołem ratunkowym do celu odbędą się w gliwickiej Marinie, zaś na festyn rodzinny zaprasza Kolonia Robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej.

Organizatorzy przygotowali również pokazy artystyczne. Spektakl GRAAL wystawiony zostanie w Radiostacji gliwickiej, a w Hucie Królewskiej w Chorzowie zobaczyć będzie można występ „Lem-Cyberbajarz. Natomiast w Szybie Prezydent, odbędzie się spektakl „Kilku ekscentryków i słoooń".

Na zajęcia artystyczne warto wybrać się do Starej Fabryki, Galerii Elektrownia, Galerii Szyb Wilson, Muzeum Energetyki, Sztolni Królowa Luiza i Porcelany Śląskiej. W Bielsku-Białej w Starej Fabryce maluchy wczują się w rolę projektantów mody, w Czeladzi (Galeria Elektrownia) wyprodukują ozdoby z odzysku, w Łaziskach nauczą się gotować i rzeźbić w lodzie, a w katowickim Szybie Wilson stworzą od podstaw komiksy i graffiti oraz wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą industriadową pocztówkę. Dzieci odwiedzające Sztolnię w Zabrzu wstąpią z pewnością do Cyrkowej Akademii Młodego Pirata, a te wizytujące katowicką Porcelanę dowiedzą się „czy talerzyk może być kwiatkiem". Tu również odkryją porcelanowe królestwo i poznają zasady savoir vivre przy stole.

Podobnie jak w ubiegłych latach, Metropolia Silesia organizuje bezpłatny transport do industriadowych obiektów działających na jej terenie. W tym roku obejmie on 19 lokalizacji oraz główne centrum przesiadkowe przy nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Drugim punktem przesiadkowym będzie Szyb Prezydent w Chorzowie. Atrakcje industrialne w Zabrzu i Gliwicach będzie łączyć odrębna linia. Do dyspozycji pasażerów zostanie oddanych 15 mikrobusów, w tym dwa busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Koleje Śląskie również zaproponują uczestnikom festiwalu bezpłatne przejazdy na wszystkich swoich trasach. W ramach akcji wydrukowano kilkadziesiąt tysięcy okolicznościowych egzemplarzy „Kuponów na przejazd". Są one dostępne w każdym obiekcie biorącym udział w tegorocznym Święcie Szlaków Zabytków Techniki. W dniu festiwalu kupony będzie można odebrać m.in. na wystawienniczo-promocyjnych stanowiskach Kolei Śląskich - przy Muzeum Śląskim w Katowicach, Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych w Bytomiu.

Szczegóły programu dostępne są na stronie WWW,industriada.pl

Kategoria: Wydarzenia