Literatura w grach komputerowych i baśnie o deportacji

poniedziałek 10 listopada 2014
  • Na konferencji będzie można posłuchać m.in. o tym, do czego w baśniach potrzebne jest zło (foto: ThomasLife/Foter/CC BY-ND)
    Na konferencji będzie można posłuchać m.in. o tym, do czego w baśniach potrzebne jest zło (foto: ThomasLife/Foter/CC BY-ND)
Kiedy: 
  • czwartek 20 listopada 2014 - piątek 21 listopada 2014
Gdzie: Katowice
Do czego w XXI wieku potrzebne są baśnie? Czy Holocaust może być tematem książki dla dzieci? Na te i wiele innych pytań będą próbować odpowiedzieć uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „(Przed)szkolne spotkania z lekturą”.

Konferencja odbędzie się 20 i 21 listopada na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy placu Sejmu Śląskiego 1. Poświęcona będzie nie tylko literaturze, adresowanej do przedszkolaków, ale też do dzieci w wieku żłobkowym i uczniów szkół podstawowych. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni w krótkich, dwudziestominutowych wystąpieniach poruszą rozmaite zagadnienia. Będzie można posłuchać m.in. o tym, do czego w baśniach potrzebne jest zło oraz czy segregacja rasowa, emigracja, deportacja, Holocaust i Anschluss to dobre tematy na książkę dla dzieci. Słuchacze dowiedzą się też, jak uwielbiane przez dzieci gry komputerowe czerpią inspiracje z baśni oraz zastanowią się, czy współczesnego młodego czytelnika mogą jeszcze zafascynować powieści Edmunda Niziurskiego. Będzie też mowa o tym, czy to dobrze, że lubiany przez dzieci Mikołajek mówi potocznym językiem i czy książki Hervé Tulleta, drukowane świecącym w ciemnościach atramentem, wyposażone w lusterka albo w otwory na oczy, pozwalające zmienić kartki w maski to jeszcze książki, czy już zabawki. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.us.edu.pl.

Kategoria: Wydarzenia