Jak dzielny szewczyk miasto uratował

niedziela 7 grudnia 2014
  • Spektakl "Chłopiec z Gliwic" (fot. mat. Muzeum w Gliwicach)
    Spektakl "Chłopiec z Gliwic" (fot. mat. Muzeum w Gliwicach)
  • Spektakl "Chłopiec z Gliwic" (fot. mat. Muzeum w Gliwicach)
    Spektakl "Chłopiec z Gliwic" (fot. mat. Muzeum w Gliwicach)
Kiedy: 
  • wtorek 25 listopada 2014 - wtorek 16 grudnia 2014
Gdzie: Gliwice
„Chłopiec z Gliwic” to wyjątkowe przedstawienie teatralne. Bo to nie jest opowieść rozgrywająca się za siedmioma górami i siedmioma lasami. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat będą zachwycone.

W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi.

Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Tekst sztuki autorstwa Grzegorza Krawczyka, na co dzień pełniącego funkcję dyrektora Muzeum w Gliwicach, powstał na kanwie najsłynniejszej gliwickiej legendy, opiewającej bohaterską postawę kobiet i ich kluczową rolę w ocaleniu miasta podczas Wojny Trzydziestoletniej w XVII wieku. Spektakl cieszył się takim powodzeniem, że postanowiono go wznowić. Przedstawienie można zobaczyć w gliwickiej Willi Caro. Jest bezpłatne, ale trzeba dokonać rezerwacji pod  numerem telefonu 32 335 44 03.

Oto najbliższe terminy:

25 listopada (wtorek) godz. 9 i 11

30 listopada (niedziela) godz. 11 i 14

2 grudnia (wtorek) godz. 9 i 11

3 grudnia (środa) godz. 9 i 11

5 grudnia (piątek) godz. 9 i 11

6 grudnia (sobota) godz. 16 i 18

14 grudnia (niedziela) godz. 16

16 grudnia (wtorek) godz. 9 i 11

 

Kategoria: Wydarzenia