Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

poniedziałek 15 grudnia 2014
  • Poprzednia edycja Świątecznej Jazdy z Muzeum Śląskim (fot. L. Rogowicz)
    Poprzednia edycja Świątecznej Jazdy z Muzeum Śląskim (fot. L. Rogowicz)
  • Świąteczny tramwaj będzie kursował do 6 stycznia (fot. mat. organizatora)
    Świąteczny tramwaj będzie kursował do 6 stycznia (fot. mat. organizatora)
Patronat silesiadzieci.pl
Kiedy: 
  • wtorek 16 grudnia 2014 - wtorek 6 stycznia 2015
Już po raz trzynasty na tory Śląska i Zagłębia wyjedzie zabytkowy tramwaj, w którym będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę: eksponaty związane z Bożym Narodzeniem. Akcja ta jest pod naszym patronatem.

 „Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim” zagości w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi.

W świątecznym tramwaju zobaczymy monumentalną szopkę z kilkudziesięcioma figurami wykonanymi ręcznie przez Józefa Szypułę z Czechowic-Dziedzic, anioły autorstwa Antoniego Mazura z Zawoi i Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej oraz kostiumy i rekwizyty kolędników. Pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się archiwalnym fotografiom i pocztówkom bożonarodzeniowym. W radosną atmosferę świętowania wprowadzą nas żywe choinki przystrojone tradycyjnymi ozdobami wykonanymi ze słomy, bibuły, wiórów drzewnych i opłatków. Wystawę krążącą po Śląsku i Zagłębiu będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub – dzięki współpracy z KZK GOP – odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Rozkład jazdy znajduje się na www.muzeumslaskie.pl.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” zostały bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców regionu, którzy całymi rodzinami chętnie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas ostatniej akcji wystawę zwiedziło około 4500 osób. Kolejna edycja ma przekonać ludzi do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w naszym codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych. Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych historią i obyczajowością Bożego Narodzenia, lecz do wszystkich, którzy w ferworze przedświątecznych przygotowań zechcą zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę tych niezwykłych świąt. Można ją oglądać od 16 grudnia do 6 stycznia.

Przejazd tramwajem jest bezpłatny. Na miejscu będą znajdowały się egzemplarze najnowszego, świątecznego wydania magazynu "Silesia Dzieci". Każdy kto przejedzie się tym świątecznym tramwajem będzie mógł się nimi "poczęstować".

Kategoria: Wydarzenia