Woły, mamuty i jednorożce, czyli ferie ze zwierzętami

piątek 30 stycznia 2015
  • Szkielet mamuta (fot. foter.com)
    Szkielet mamuta (fot. foter.com)
Kiedy: 
  • wtorek 3 lutego 2015 - niedziela 15 lutego 2015
Gdzie: Gliwice
Ferie w Muzeum w Gliwicach upłyną pod hasłem „Bracia nasi mniejsi”. Ich bohaterami będą zwierzęta - udomowione, dzikie, egzotyczne, wymarłe, a nawet te istniejące jedynie w świecie fantazji.

Podczas zajęć w Willi Caro od 3 do 5 oraz od 10 do 12 lutego dzieci obejrzą dzieła sztuki, w których wykorzystano motywy zwierzęce i porozmawiają o kulturze łowieckiej. Dowiedzą się, kto polował, gdzie wieszano obrazy o tej tematyce i co to jest trofeum myśliwskie. 6 i 13 lutego maluchy wybiorą się z kolei w Podróż z Wilhelmem von Blandowskim do Australii. Oglądając zbiór fotografii gliwickiego obieżyświata zapoznają się z fauną i florą antypodów.

W Zamku Piastowskim 4 i 7 lutego  zorganizowane zostaną warsztaty na temat bartnictwa. Dzieci poznają postać ks. Jana Dzierżona, który unowocześnił hodowlę pszczół na Śląsku, dowiedzą się o różnych rodzajach uli oraz gatunkach miodu, a także dotkną narzędzi pszczelarskich. W tym samym miejscu 5 lutego dowiedzą się więcej o zwierzętach epoki lodowcowej: mamutach, nosorożcach włochatych i niedźwiedziach jaskiniowych. 6 i 8 lutego będą mogły natomiast posłuchać o zwierzętach w służbie człowieka: wołach, koniach, psach czy gołębiach. 10 lutego Zamkiem Piastowskim zawładną stworzenia mityczne: golem, jednorożec, lewiatan i syreny. Celem lekcji będzie odpowiedzieć, skąd wzięła się dana istota, czy mogła istnieć naprawdę oraz jakie społeczności wierzą w jej istnienie. 12 i 15 lutego zaplanowano zajęcia o menażeriach na dworach królewskich. Dzieci dowiedzą się, jakie zwierzęta były pupilami monarchów. 14 lutego wykonają z kolei kartki walentynkowe z motywami zwierzęcymi.

Trzecim miejscem, gdzie prowadzone będą warsztaty, jest Oddział Odlewnictwa Artystycznego. Od 3 do 13 lutego dzieci będą poznawać tutaj bajki Ezopa i zastanowią się, dlaczego scenami z tych opowieści dekorowano produkty wyrabiane w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Każdy uczestnik zajęć otrzyma żeton z motywem bajki, która najbardziej mu się spodobała i ozdobi go według uznania.

Zajęcia potrwają od 45 do 90 minut. Są bezpłatne, ale miejsce trzeba zarezerwować pod numerem telefonu: 32 335 44 03. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

Kategoria: Wydarzenia