Kim są kłapacze i jak zrobić batikową pisankę?

środa 18 marca 2015
  • Marek Szołtysek - historyk, śląski pisarz, dziennikarz, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską  (fot. materiały prasowe)
    Marek Szołtysek - historyk, śląski pisarz, dziennikarz, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską (fot. materiały prasowe)
Kiedy: 
  • sobota 21 marca 2015
Gdzie: Katowice
Te i inne śląskie tradycje świąteczne będzie można poznać podczas akcji „Wielkanoc po śląsku” w centrum handlowym Auchan w Katowicach. Opowie o nich Marek Szołtysek.

Podczas spotkania pod hasłem „Zwyczaje wielkanocne” Szołtysek opowie m.in. o kłapaczach, czyli chłopcach, którzy w Wielką Sobotę klekoczą na ulicach niektórych śląskich miejscowości kołatkami i tragaczkami. Przypomni też, co podaje się na stół w Wielkanoc.
Dla najmłodszych przygotowano świąteczne warsztaty artystyczne. Podczas nich dzieci stworzyć będą mogły m.in. barwne wielkanocne palmy i ozdobić pisanki metodą batikową, polegającą na nanoszeniu na skorupkę wzoru z wosku, a następnie gotowaniu jaja w wodzie z barwnikiem.

Spotkanie „Wielkanoc po śląsku” odbędzie się w sobotę 21 marca w centrum handlowym przy trasie Nikodema i Józefa Renców 30. Warsztaty dla dzieci zaplanowano od godz. 15.30 do 18, natomiast spotkanie dotyczące świątecznych zwyczajów potrwa od godz. 16. do 17.30. Udział w atrakcjach jest bezpłatny.

Kategoria: Wydarzenia