Marzanki, goiki i śmiergusty w skansenie

wtorek 24 marca 2015
  • Impreza „Wielkanoc na Śląsku” odbędzie się 29 marca w chorzowskim skansenie (fot. mat. organizatora)
    Impreza „Wielkanoc na Śląsku” odbędzie się 29 marca w chorzowskim skansenie (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • niedziela 29 marca 2015
Gdzie: Chorzów
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na imprezę plenerową „Wielkanoc na Śląsku”. Każdy, kto na nią przyjdzie, będzie mógł wziąć udział w nieco zapomnianych obecnie obrzędach oraz świątecznych warsztatach.

Impreza prowadzona przez Marka Szołtyska, śląskiego dziennikarza, historyka i autora książek o kulturze regionu, rozpocznie się o godz. 12.15 tradycyjnym szukaniem przez dzieci zajączka. Kwadrans później Grzegorz Teneta opowie w czym pascha Żydów jest podobna, a w czym różna od Wielkanocy chrześcijan.
Później ogłoszone zostaną wyniki konkursów m.in. na najpiękniejsze jajko wielkanocne.
O godz. 13.15 będzie się można dowiedzieć, czym są Wilamowskie Śmiergusty, a godzinę później Dobrawa Skonieczna-Gawlik opowie o tradycjach wiosennych i świątecznych.
O godz. 14.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Batory”. Pół godziny później ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszą marzankę i goik, które będzie można wykonać podczas warsztatów w budynku szkoły z Wapienicy.
Następnie marzanki zostaną spalone, a goiki powieszone w chałupach.
O godz. 15.45 Barbara Klajmon zaprezentuje prelekcję o stołach wielkanocnych. Dodatkowo odbędą się pokazy i warsztaty. W zagrodzie z Frydka zaplanowano gotowanie i ozdabianie jajek oraz odlewanie baranków.
Będzie można też posłuchać muzyki pasyjnej. W chałupie ze Strzemieszyc odbędą się warsztaty bibułkarskie, a Koło Gospodyń Wiejskich Jaśkowice przygotuje potrawy wielkanocne . Koło Gospodyń Wiejskich Pisarzowice gotować będzie z kolei swoje dania w chałupie z Panewnik.

Impreza „Wielkanoc na Śląsku” odbędzie się 29 marca. Wstęp kosztuje 6 i 8 zł.

Kategoria: Wydarzenia