Teatralne lalki w muzeum

poniedziałek 31 sierpnia 2015
  • "Lalka - forma - figura" to wystawa, która zwraca uwagę na bogactwo i różnorodność teatru lalkowego (fot. mat. organizatora)
    "Lalka - forma - figura" to wystawa, która zwraca uwagę na bogactwo i różnorodność teatru lalkowego (fot. mat. organizatora)
Kiedy: 
  • wtorek 30 czerwca 2015 - niedziela 20 września 2015
Gdzie: Katowice
Często uważa się, że teatr lalkowy to „młodsza siostra prawdziwego teatru”. Ten rodzaj sztuki ma jednak długą tradycję, a w wielu krajach lalkarze cieszą się ogromnym poważaniem. Teatralne lalki to coś więcej niż zabawki. Będzie się można o tym przekonać w Muzeum Historii Katowic.

Wystawa „Lalka - forma - figura” prezentować będzie lalki ze spektakli dla dzieci i dorosłych ze zbiorów m.in. Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatru w Kłodzku, Teatru Gry i Ludzie w Katowicach, Divadla Drak w Hradcu Králové, Fundacji im. Jana Dormana oraz ze zbiorów prywatnych. Wśród nich znajdą się lalki stworzone przez tak znanych twórców, jak Jan Dorman, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Noriyuki Sawa, Petr Matasek czy Marek Zákostelecký.

Wystawa ma jednak zwrócić uwagę na fakt, że to animujący lalkę aktor jest jej sercem, mózgiem i duszą, a sama lalka jest tylko środkiem wyrazu. Nie musi być przy tym koniecznie „ludzikiem” sterowanym za pomocą sznurków i pręcików. Nie należy jej też błędnie nazywać „kukiełką” ani utożsamiać z zabawką, bo współcześnie obok tradycyjnych lalek pojawiają się coraz bardziej oryginalne, trudne do sklasyfikowania formy. Dlatego, aby uniknąć skojarzeń z dziecięcymi lalkami teatr lalkowy nazywany jest coraz częściej teatrem animacji, a w Niemczech i Czechach teatrem figuratywnym.

Wystawa skierowana będzie zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zainteresowanych teatrem. Przybliży im tradycyjne techniki lalkowe, a także zwróci uwagę na bogactwo i różnorodność teatru lalkowego. W trakcie wystawy będą się odbywać lekcje dla zorganizowanych grup.

Wystawa będzie czynna od 30 czerwca do 20 września we wtorki od godz. 11 do 16, a od środy do piątku od  godz. 11 do 15. Można też skontaktować się z Działem Teatralno-Filmowym MHK i umówić grupę na inną godzinę. Bilet normalny do MHK kosztuje 4 zł, a ulgowy dla dzieci, studentów i emerytów - 2 zł.

Kategoria: Wydarzenia